Metabolizmayı Hızlandıran İçecekler Nelerdir

METABOLİZMAYI HIZLANDIRAN İÇECEKLER NELERDİR?

Kış aylarının bitmesine çok fazla vakit kalmadı ancak baharın yarısının da kış kadar soğuk geçebildiği malumunuz. Dolayısıyle beklenmedik soğuklarla karşılaşmamızın beklendiği şu günlerde, metabolizmamızı hızlandırarak hem formumuzu korumak hem de kendimizi biraz daha sıcak hissetmek mümkün olacak. Çünkü metabolizmamızın hızının artması, enerji ve dolayısıyla ısı üretimimizi arttırırken, daha fazla kalori yakmamıza da fayda sağlayacaktır. Metabolizmayı hızlandıran içecekler nelerdir diyenler için en önemli içeceklere değinmeye çalıştık.

Metabolizmamızı hızlandıran en önemli içeceklerden bir tanesi zencefil çayı olarak karşımıza çıkıyor. Zaten zencefilin kış aylarında büyük popülerlik yakalamasının sebebi de bu. Çayı hazırlamak için tek yapmanız gereken bir miktar zencefili ince ince doğrayarak bir bardak kadar su içerisinde kaynatmak, ardından karışımın içerisine bal eklemek. Bu sayede hem metabolizmanız hızlanacak, hem öksürükleriniz iyileşecek hem de sindirim sisteminiz çok daha aktif bir şekilde çalışacaktır.

Elma suyu da kış aylarında metabolizma ve genel sağlık için çok faydalı ancak onu biraz da tarçın ile zenginleştirmek gerekiyor. Bunun için elmalarımızı rendeliyor, suyla birlikte tencerede kaynatıyor ve daha sonra içerisine bir kaç dal çubuk tarçın atarak aromalandırıyoruz. Bu içeceği buz dolabında bir kaç gün boyunca saklamanız da mümkün ancak kavanozlara alırken elma tanelerini süzgeç ile ayırmayı unutmamalısınız.

Nane limon yapmasını herkes bilir ancak bilmeyenler için yine de kısa bir tarif verelim. Nane limon yapmak için limonumuzu ince dilimler halinde doğruyoruz ve bir cezvede suyla birlikte kaynatıyoruz. Bunun ardından karışımın içerisine taze naneleri de ekliyor, kısa bir süre daha kaynattıktan sonra hemen içiyoruz. Eğer taze naneniz yoksa kuru nane kullanarak onu da içebilirsiniz.

Pek çok yerde sabahları kalktığınızda limonlu su içmeniz önerilir çünkü sabahları metabolizmamızın hızlanması bir an önce güne başlayabilmemiz için gerekli. Bu nedenle limonlu sıcak suyu kahvaltıdan on dakka önce tek başına içmeniz, onun faydalarını almanızı sağlayacaktır. Dilerseniz içerisine zerdeçal, şeker, tuz ve kırmızı biber de ekleyebilir, karışımın sabaha sizi bomba gibi başlatmasını sağlayabilirsiniz.

Ancak unutmayın, bu içecekleri tüketmeden önce bilhassa kalp damar hastaları ve alerjileri olanlar doktorlarına danışmalılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.