Metabolizma Nasıl Hızlandırılır

METABOLİZMA NASIL HIZLANDIRILIR?

Yayın Tarihi15 Mayıs 2017 | BESLENME

Metabolizmanın yavaş çalışması bazen genetik faktörlerden kaynaklanır ve aktarılan genler sonucunda bireyin standart metabolizma hızı biraz düşüktür. Ancak bazen de modern yaşamın getirdiği hareketsiz yaşam tarzı ve yanlış beslenme alışkanlıkları sebebiyle aslında daha yavaş bir metabolizmaya sahip olabilirsiniz. Metabolizmanın daha hızlı çalışması hem daha sağlıklı bir vücuda sahip olmanızı sağlayacak ve daha fazla enerji üreterek kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Metabolizma nasıl hızlandırılır diyenler için en temel bazı önerileri bir araya getirdik.

Doğru bir metabolizma hızı yakalamak için sabah kahvaltısını yataktan kalkar kalkmaz yapmak gerekiyor. Bazıları bu işi bir kaç saat geciktirebiliyor yahut komple kahvaltıyı atlayabiliyor. Halbuki vücudun benzinini sabah kalkar kalkmaz koyarsanız o da bir an önce çalışmaya başlayacaktır ve günü daha verimli geçirmeniz mümkün olacaktır.

Protein bakımından zayıf bir beslenme rejimi takip edenlerin metabolizmaları da yavaş olacaktır çünkü vücut proteinleri biraz zor bir şekilde sindirir ve bunun için enerji harcayarak daha hızlı çalışmaya başlar. Et ve et ürünleri, ayrıca baklagiller protein alımı bakımından ciddi potansiyele sahipler ve her gün en azından bir defa bu ürünleri tüketmek gerekiyor.

Süt ve süt ürünlerinin içerisindeki yüksek kalsiyum düzeyi, metabolizmanın daha hızlı çalışmasını teşvik eder çünkü kalsiyumun metabolizma hızlandırıcı bir etkisi var. Dolayısıyla her gün en az bir kase yoğurt yiyen kişilerin hem daha sağlıklı olacaklarını hem de daha kolay kilo vereceklerini belirtmek gerek.

Lakin esas metabolizma hızlandırıcı madde C vitaminidir ve her gün yeşil yapraklı sebzeleri, biberi ve meyveleri tüketecek olursanız yeteri kadar C vitamini alacağınız söylenebilir. C vitamininin bağışıklık sistemini kuvvetlendiren yapısı ise hastalıklardan korunmanıza da yardımcı olacaktır.

Kahve ve çay gibi ürünlerin içlerinde bulunan kafein ve türevlerinin metabolizmayı oldukça hızlandırdıkları bir gerçek. Ancak maalesef kahvenin bağımlılık yapıcı etkileri ve fazla tüketildiğinde beraberinde getirdiği sağlık sorunları, onu devamlı kullanmamıza engel oluyor. Günde bir iki fincan sütlü kahve tüketerek daha hızlı bir metabolizma sahibi olabilirsiniz ancak bir kaç bardak sütlü kahveden fazla tüketimin kalp çarpıntısı, kemik erimesi gibi problemlere sebep olabildiği de unutulmamalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.