Menopoz Döneminde Yapılması Gerekenler

MENOPOZ DÖNEMİNDE YAPILMASI GEREKENLER

Yayın Tarihi27 Temmuz 2018 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Menopoz dönemi her kadının hayatının bir parçasında yaşadığı dönemlerden bir tanesi ve bazen daha erken yaşlarda ortaya çıkabilirken, bazen oldukça geç bir zamanda da ortaya çıkabiliyor. Dolayısıyla herkes için bu dönemin bambaşka bir anlamının olacağını söylemek mümkün. Menopoz döneminde yapılması gerekenler ise aslında sandığınız kadar zorlu değiller, sadece ufak noktalara dikkat etmek gerekli.

Öncelikle, menopoz döneminin cinsel hayatın sonu olmadığını ve bunun yanında kadınlığınızın da sona ermediğini belirtmek gerekiyor. Zira menopoz sürecinde yumurtlama döngüsü son bulur ve artık çocuk sahibi olmak mümkün olmaz. Lakin bu durum cinsel fonksiyonlarınız üzerinde etkili değildir ve normal bir şekilde cinsel hayatınızı devam ettirebilirsiniz. Bu hususta sıkıntı yaşayan pek çok kadın aslında psikolojik olarak cinsel hayatının son bulduğunu düşündüğü için cinsel problemler yaşıyordur.

Menopozda ortaya çıkan durumların özeti aşağıdaki şekildedir:

  • Çabuk parlamalar ve sinirlenmeler görülür
  • Tükenmişlik, bitmişlik ve yorulmuşluk hissi artar
  • Gece terlemeleri artar
  • Ani sıcak basmaları gelir
  • Uyku kısalır, çünkü REM uykusu azalmaya başlar

Bunlara ek olarak hormon ve sinir sistemi üzerindeki pek çok değişiklik, alışılageldik hayatınızı sürdürmenizi biraz zorlaştırabilir fakat yeni düzene de bir süre sonra alışmanız mümkündür. Bilhassa menopoz içerisindeyken devamlı olarak adet görüyormuş gibi ruh hali esneklikleri sezebilirsiniz.

Bu dönemde kadınların ilk önceliği, hayat kalitesini arttırmak olmalıdır. Bunun yolu ise, menopozun bir hastalık olmadığını kabullenmekten geçer çünkü menopoz dönemindeki pek çok kadın maalesef devamlı hasta olduğunu düşündüğü için, hayatı yaşamayı bir kenara bırakır. Halbuki bu dönem gelip geçicidir ve menopozun sebep olduğu değişimler bir kaç yıla son bulacaktır.

Dolayısıyla vücudunuzu bu dönemde desteklemek için düzenli bir beslenme düzeni oluşturmalı, iyi uyumalı, spor yapmalı, zihninizi çalıştırmalısınız. Bunlar menopozda olan kadınlar kadar olmayan kadınlar için de elbette önemli. Ayrıca hayatı stresten uzak bir şekilde yaşamaya çalışmak, menopozun etkilerini daha az hissetmenize yardımcı olacaktır.

Tabii ki çocuklarınıza ve eşinize de büyük bir görev düşüyor. Onlar bu dönemde size destek olmalı, gerekirse sorumluluklarınızın bir kısmını paylaşmalı ve ayrıca aile boyu etkinliklere katılmalılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.