Menopoz Döneminde Hamile Kalınabilir mi

MENOPOZ DÖNEMİNDE HAMİLE KALINABİLİR Mİ?

Menopoz dönemi, kadınların doğurganlıklarının sona ermesinin başlangıcını ifade etmektedir ancak bu süreç bir anda olmamakta, genelde yıllara yayılmış bir şekilde tamamlanmaktadır. İlk olarak geciken adetler, ateş basması, hormonal ve ruh hali değişimleri gibi faktörler ile kendisini göstermeye başlayan menopoz, en sonunda adetlerin tamamen sona ermesi ile birlikte tamamlanır ve rahatsız edici olan pek çok belirti artık ortadan kalkarak yerini huzurlu bir sürece bırakır. Menopoz döneminde hamile kalınabilir mi sorusu ise menopozdaki pek çok kişinin aklındaki en büyük sorulardan bir tanesi.

Öncelikle menopoz döneminde kadınların hala adet görmeye devam ettiklerini unutmamak gerekiyor. Ancak adetler genellikle oldukça düzensizdir ve daima gecikir. Lakin yine de adetin gerçekleşmesi, yumurtalıklardaki yumurtaların hala çatladıklarını ve gebeliğe hazır olduklarını göstermektedir. Bu nedenle menopoz döneminin içerisindeki kadınların potansiyel olarak gebe kalma ihtimalleri mevcuttur.

Ancak bu yaşlarda artık kaliteli yumurtaların neredeyse tamamen bitmiş olmaları, gebeliği bir hayli zorlaştırmaktadır çünkü yumurta döllense bile rahme tutunamamakta ve rahim tarafından dışarı atılmaktadır. Lakin döllenme kaliteli bir yumurta ve sperm tarafından sağlanacak olursa, rahme tutunarak gebeliği başlatabilir. Özellikle gecikmeli de olsa adet gerçekleştiyse, adet sonrasında 15 gün içerisinde bir yumurtanın çatlaması mümkündür. Bu durum adet sonrası süreci bir hayli riskli hale getirmektedir. Adetlerdeki gecikmeler ise menopoz dönemi ilerledikçe daha fazla olacaktır ve bu nedenle dikkatli olmak gerekir.

Uzmanlar menopoz dönemi tamamlandıktan sonra yani son adet görülen tarihi 1 sene geçtikten sonra korunmasız ilişkiye girmenin artık hamileliğe sebebiyet vermeyeceğini belirtiyorlar ancak korunmasız ilişkilerin hala cinsel hastalıkları bulaştırabilme ihtimallerinin olduğunu da unutmamak gerekli.

Bu dönemde bazı kişiler ise hamile kalmak istiyorlar ancak bunun için genellikle tüp bebek tedavisi kullanılıyor. Henüz yumurtalar sağlıklı iken, genç yaşlarda dondurulan yumurtalar, ilerleyen yaşlarda tüp bebek tedavisi ile gebelik elde etmek üzere saklanabiliyorlar. Lakin ülkemizde izin verilen saklama süresinin 5 sene olması nedeniyle bu saklama işlemini başka ülkelerde yaptırmak gerekebilir. Bu sayede gebe kalmak mümkün olsa da hem ebeveynin yaşının çok ilerlemiş olması hem de sağlık problemlerinin ortaya çıkabilme ihtimali sebebiyle hamilelik önerilmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.