Meme Kanseri Nasıl Anlaşılır

MEME KANSERİ NASIL ANLAŞILIR?

Yayın Tarihi23 Temmuz 2018 | EĞİTİM

Meme kanseri nasıl anlaşılır sorusu pek çok kadının aklında çünkü günümüzde giderek daha genç yaşlarda görülmeye başlanan bu kanser tipi, kadınların sağlığını ciddi anlamda tehdit ediyor. Her ne kadar tedavi imkanlarının artmasıyla birlikte meme kanserine karşı etkili bir şekilde savaşan kadınların sayısı artmış olsa bile, pek çok kadın çok geç teşhis sebebiyle maalesef hayatını kaybediyor. Dolayısıyla kendi kendinize kontrollerde bulunmak, meme kanserinin erken teşhisinde büyük bir önem kazanıyor.

Meme kanserini tespit edebilmek için belli kurallar da mevcut. Meme kanseri için kontrol yapmadan önce adetinizin ilk gününden 10 gün sonrası olduğundan emin olmalısınız. Menopoz halindeki kadınlar ise her ay aynı gün kontrolleri gerçekleştirmeliler. Dolayısıyla bu işi aylık bir rutin haline dönüştürmek çok önemli.

Doğru günü seçtikten sonra ilk yapmanız gereken bir ayna karşısına geçmek ve ellerinizi belinize koyduktan sonra memelerinizin simetrisini kontrol etmek. Herkeste bir miktar simetri bozukluğu olur ancak eskisine oranla artması iyiye işaret değildir. Bunun yanında parmaklarınızı kullanarak memelerinizin içerisinde elinize gelecek herhangi bir kitle olup olmadığını detaylı bir şekilde inceleyin. Meme derisinde oluşabilecek renk değişiklikleri ve doku farklılıkları da dikkat etmeniz gerekenler arasında.

Yukarıda bahsettiğimiz işlemlerin aynısını bir defa da kollarınızı yukarı kaldırarak gerçekleştirin. Dilerseniz bu konuda kız arkadaşlarınızdan veya eşinizden de yardım isteyebilirsiniz. İşlemi bir defa da yatarak gerçekleştiriyoruz ve işlemler sırasında iki üç parmağımızın ucunu kullanıyoruz. İlk olarak meme ucundan başlamak ve dairesel hareketler ile kitle araması yapmak işinizi kolaylaştıracaktır. Meme kanserini araştırırken bir de koltuk altlarınızı kontrol etmeniz risklerin daha da azalmasını sağlayacaktır.

Bunlara ek olarak, bu kişisel kontrollerin ergenlik döneminin bitmesiyle birlikte başlaması gerektiğini unutmayın. Riski olmayan kadınlarda otuz beş yaştan sonra genel tarama programlarına katılım gerçekleştirilmeli ancak ailesinde meme kanseri vakaları olanlar, en genç kanser vakası görülen kişiden beş sene önce taramalara başlamalılar. Kırk yaştan sonra her iki senede bir defa mamografi çekilmeliyken, elli yaştan sonra bu her seneye indirilmeli. Doktorunuz risk altındaysanız size ne kadar sürelerle çekinmeniz gerektiğini de söyleyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.