Meditasyon Nedir, Ne İşe Yarar

MEDİTASYON NEDİR, NE İŞE YARAR?

Meditasyon uzakdoğu ülkelerinde binlerce yıldır uygulanan bir ruhani aydınlanma seansı olarak karşımıza çıkıyor ancak son dönemlerde batı ülkelerinde ve bizim ülkemizde de giderek yaygınlaşma eğiliminde. Temel olarak hem fiziksel hem de ruhsal bir rahatlama sağlayan meditasyon, modern hayatın içerisindeki koşuşturmalarımızın bize yüklediği negatif duygulardan kurtulmamız için oldukça güzel bir araç. Lakin meditasyon nedir, ne işe yarar diyenler için meditasyonun tüm faydalarını tek bir yazıda toplamaya karar verdik.

Meditasyonun en ciddi faydalarından bir tanesi, bireylerin stres düzeylerinin düşmesine yardımcı olması. Zira meditasyon sırasında zihninizi boşaltmanız gerekiyor ve bu sayede beynimiz biraz dinlenme imkanı bularak kendini daha iyi organize ediyor. Bu durum ise hem hafızayı güçlendiriyor, hem de depresyon, anksiyete ve diğer ruh hastalıklarının semptomlarına karşı mücadele vermemizi kolaylaştırıyor. Bilhassa duyguları ve düşünceleri altında ezildiğini hissedenler, meditasyonun faydalarını değerlendirerek bu kötü duygulardan kurtulacaklardır.

Zihnin rahat olması ve stresten kaynaklanan kortizol hormonunun azalma göstermesi, bireylerin çok daha güzel bir uyku çekmelerine de imkan tanıyor. Her yetişkin günde aralıksız bir şekilde en az 7 saatlik uyku ihtiyacına sahip ancak düşüncelerimiz, duygularımız bize huzursuzluk vererek uykunun tedavi edici etkilerini elde etmemizi zorlaştırıyorlar. Bunun üstesinden gelmek için gün içerisinde vakit buldukça meditasyon yapabilir ve rahatlatıcı etkisini gece uykusunda görebiliriz.

Meditasyon genelde oturarak yapılır olarak bilinir ancak yoga, hareketli bir meditasyon seansına imkan tanır. Yoganın fiziksel esnemeler ve hareketler sayesinde genel fiziksel durumunuza da bir katkıda bulunacağı kesindir. Özellikle kas ve eklem ağrıları çekenler, sürekli hareketsiz duranlar ve fiziğinden memnun olmayanlar, yoga meditasyonu ile hem bedenlerinin neler yapabileceğini görebilirler hem de uzuvlarını esneterek kaslarının ve eklemlerinin açılmasına yardımcı olabilirler.

Meditasyonda kullanılan düşünce teknikleri, bireylerin kendi kendilerinin farkına varmalarını kolaylaştırır ve böylece düşüncelerin altında yatan sebeplerin ortaya konulabilmelerine imkan tanır. Dolayısıyla meditasyonda zihniniz boş bir şekilde zihninizi dinlendirirken, bu işi yaptıkça aslında onun tamamen düşüncelerden arınmak olmadığını siz de fark edeceksiniz.

Meditasyon seanslarınız sırasında çevresel farkındalığınız ve ana dair keyfiniz de artacaktır. Zira çevremizde olup bitenlere dair farkındalığımız işimiz, gücümüz ve düşüncelerimiz tarafından genelde engellenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.