Mayasız Pişi Nasıl Yapılır

MAYASIZ PİŞİ NASIL YAPILIR TARİFİ

Pişi yapmak zor bir iş değildir ancak bazen evde maya olmadığını görürüz ve evde bakılması gereken bir çocuk varsa veya üşeniyorsak maya almaya da üşeniriz. Dolayısıyla bazı yörelerde hamur kızartması olarak da bilinen mayasız pişi, böylesi acil durumlarda bizim için bir kurtarıcı olur. Lakin şaşırmayın, mayasız pişi de en az mayalı pişi kadar güzel bir lezzete sahip olduğu için aileniz ve misafirleriniz onu oldukça beğeneceklerdir. Mayasız pişi nasıl yapılır diyenler için bu işin detaylarını anlattık ancak yanında güzel bir domatesli biberli kavurma yapmayı yahut peynir çeşitlerini dizmeyi de unutmamalısınız.

Mayasız Pişi Malzemeleri

  • Yumurta (bir adet)
  • Soda (yarım şişe)
  • Yoğurt (iki yemek kaşığı)
  • Kabartma tozu (bir paket)
  • Un (iki su bardağı)
  • Yağ (dört su bardağı)
  • Tuz (bir tatlı kaşığı)

Mayasız Pişi Nasıl Yapılır?

Mayasız pişimizi yapmaya başlarken ilk olarak unumuzu genişçe bir kap içerisine eleyerek döküyoruz. Elemeden dökülen un maalesef istenen kıvamı vermeyecektir ve bu nedenle evinizde bir elek yoksa varolan süzgeçleri de kullanabilirsiniz ancak un eleği tam olarak istenen sonucu almanızı sağlayacaktır. Bunun ardından unumuzun içerisine tuzumuzu, yumurtamızı, kabartma tozumuzu, sodamızı ve yoğurdumuzu da döküyor, ardından hamurumuzu yoğurmaya başlıyoruz.

Hamurumuz bir süre yoğrulduktan sonra ele yapışmayacak bir kıvama gelecektir ve bir türlü istenen kıvamı almıyorsa içerisine bir miktar daha un ekleyebilirsiniz. Hamurumuzun kıvamı tam olunca onu bir kenara koyuyor ve kızartma yağımızı da ocağa tercihen bir fritöz telli tencere içerisinde yerleştiriyoruz. Yağımızı kızdırana kadar hamurlarımızı bir kenarda şekillendirebilir ve küçük parçalara ayırabiliriz. Yağın kızardığını anlamak için tencerenin dibine bakabilir ve yağda çatlaklar olup olmadığını gözleyebilirsiniz. Yağ kızardığında dibinde çatlaklar olacaktır.

Şekillendirdiğimiz hamur toplarımızı yağımızın içerisine atıyoruz ve renklerini alana kadar kızartarak devam ediyoruz. Eğer fritöz kullandıysanız hepsini birden sığdırarak aynı anda kızartmanız da mümkün. Kızarmış olan pişilerimizi fritözden alıyor ve yağlarının emilmesi için dibine kağıt havlu serdiğimiz bir kap içerisine yerleştiriyoruz.

Pişilerimizin fazla yağı da akıp gittiğinde onu sıcak sıcak servis edebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.