Maskara Rimel Sürmenin İncelikleri

MASKARA RİMEL SÜRMENİN İNCELİKLERİ

Maskara ya da diğer adıyla rimel, makyaj malzemeleri arasında en çok kullandıklarımızdan bir tanesi çünkü kirpiklerimizin gözümüzün üstündeki duruşları, neredeyse tüm yüz ifademizi değiştirebiliyor. Pek çok kişi, gözlerini daha büyük gösterebilmek için ona başvuruyor ancak aslında maskara kullanımı gidilen yere, bulunulan ortama ve hatta ruh halinize göre çeşitli etkiler elde edebilmek için ideal bir çözüm denilebilir. Bunun için maskara veya rimel sürmenin inceliklerine kısaca değinmek gerekiyor.

Öncelikle, rimeli ne kadar çok sürersem o kadar iyi durur düşüncesinden vazgeçmek gerekiyor. Zira tüm makyaj malzemelerinde olduğu gibi, onu da tadında sürmeniz ve kirpiklere bulaştıktan sonra daha fazlasını eklememeniz gerekiyor. Aksi taktirde kirpikleriniz aşırı kalın, yapışık ve esnek olmayan bir görünüme sahip olacaklardır. Ayrıca sürme işlemi esnasında onu daha iyi yedirebilmek için kirpiklerinize bastırmaktan kaçınmalı, hafif ve nazik bir şekilde sürmelisiniz. İlla ki kirpiklerinizin birazcık kıvrılmaları gerekiyorsa, kirpik kıvırıcıları kullanabilirsiniz.

Elbette rimel fırçamızı temizlememiz de önemli. Zira her kullandığınızda üzerinde maskara boyasının parçaları kalıyor ve bunlar bir süre sonra sertleşerek her sürdüğünüzde kirpiklerinize zarar verir hale geliyorlar. Sertleşmiş olan boya parçaları kirpiklere de bulaşarak aralarda topak topak duruyorlar ve görünümde negatif bir etki yaratıyorlar.

Bunlara ek olarak, maskarayı kullanırken onu kirpiklerimize çok fazla bastırmamız, zaten kökleri haricinde herhangi bir yerden destek almayan kirpiklerimizin iyice hasar görmesine, kopmalarına, eğrilmelerine ve düşmelerine sebep olmaktadır. Kopan kirpikler maalesef bir süre sonra kısa uzunluğa sahip ve az miktardaki kirpikle başbaşa kalmanıza sebep olacaklardır. Dolayısıyla nazik ve bastırmadan sadece sürerek işlemlere devam etmemiz gerekiyor.

Bazıları maalesef rimel sürmeden önce değil, sürdükten sonra kirpik kıvırıcılarını kullanmayı tercih ediyorlar. Halbuki rimelin sahip olduğu sert boya maddesi kirpiklerin iyice sertleşmelerine ve kıvırma sırasında kırılmalarına sebep oluyor. Ne olursa olsun kıvırıcınızı maskaradan sonra kullanmaktan imtina etmelisiniz. Zira bir süre sonra rimel sürecek bir kirpik bulamayabilirsiniz.

Farklı rimel fırçalarını denemeyi de unutmamalısınız. Hep aynı düz şekle sahip fırçalar yerine diğer fırçalar ile görünüm denemeleri yapabilir, ayrıca fırçayı her zaman yatay tutmak yerine çapraz, dik tutuş gibi denemeler ile çok daha farklı sonuçlar da alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.