Manzara Fotoğrafı Çekmenin Püf Noktaları

MANZARA FOTOĞRAFI ÇEKMENİN PÜF NOKTALARI

Manzara fotoğrafı çekmenin püf noktaları, profesyonel olarak bu işle uğraşanlar tarafından zaten biliniyor ancak fotoğraf çekme işine henüz yeni başlamış olanlar için bazı ufak detayların çok önemli olabildiğini es geçmemek gerekiyor. Zira fotoğrafçılık deneyim kazanarak elde edilen bir yetenek ancak bilgiye erişerek bu bilgileri sindirmek, deneyimlerinizi süslemeniz için bir fırsat yaratacaktır. Sizler için derlediğimiz bazı bilgileri bir araya getirdik.

Fotoğrafları en iyi şekilde çekebilmek bazen manzara fotoğrafçılığında anlık bir tepki gerektiriyor. Fakat fotoğraflarınızı gözü kapalı bile çekebilme kabiliyetiniz bu noktada önem kazanıyor. Zira siz ayarlar ile uğraşırken o güzel an çoktan kaçmış olabilir ve buna engel olabilmek için makinenizi çok iyi tanıyor olmanız gerekli. Spontan bir şekilde hızlı çekim denemeleri yaparak elinizi kuvvetlendirmelisiniz.

En iyi sonucu elde edebilmek için bu süreçten keyif alıyor olmanız gerekli. Çünkü bazen çok zorlu koşullarda dağ başında koşturmanız, bazen yağmur altında fırtına kovalamanız gerekecek. Bunlardan bir keyif almıyorsanız maalesef fotoğrafçılık sürecinde en güzel ve kişisel kareyi yakalama imkanınız olmayacaktır.

Bu işle uğraşırken hayata dair geniş bir perspektifinizin olması gerekli. Çünkü gözünüzün önünden akıp giden manzaralar, bu manzaralara dahil olan insanlar ve diğer her şey bir şekilde dikkatinizi farklı açılardan çekmek zorunda. Hatta pek çok sanat dalına hakim olmak gördüklerinize bakış açınızı değiştirecektir ve bu da kameranıza yansıyanları başka yöne çekecektir.

Manzara fotoğrafı çekmek istiyorsanız bile başka alanlarda fotoğrafçılığa hakim olmak zorundasınız. Çünkü bu işin geneline dair ince detaylara sahip değilseniz manzara fotoğraflarınızda ince detayları görme imkanınız olmayacaktır. Mikro fotoğrafçılığın bile manzara fotoğrafçılığı gibi makro düzeydeki bir fotoğrafçılık türünde ciddi katkılarının olduğu es geçilmemeli. Bir fotoğrafçının zihni yer yer farklı çalışmalı ve bu farklılıklar ile güzel sonuçlar alabilmeli.

Başarısız gördüğünüz fotoğraf karelerini hemen silmeyin ve onları saklayarak kenarda tutun. Bunun ardından da uygun bir vaktiniz olduğunda karenin neden başarısız olduğunu incelemeye başlayın. Zayıf olduğunuz noktaları ve hatalarınızı tespit etmeniz, gelecekte çekeceğiniz fotoğraflarda aynı hatalardan korunabilmeniz için size fayda sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.