Mantarlı Tavuk Sote Nasıl Yapılır Tarifi

MANTARLI TAVUK SOTE NASIL YAPILIR TARİFİ

Yayın Tarihi18 Şubat 2017 | YEMEK TARİFLERİ

Tavuk sote ülkemizde bol bol tüketilen yemekler arasında ancak mantarın kendine sotelerde yer bulması maalesef her zaman tercih edilmiyor. Halbuki mantarın yemeğe eklediği kendine has tat ve bunun yanında besin değeri, onu soteler için çok değerli bir hale getiriyor. Dolayısıyla mantarlı tavuk sote nasıl yapılır tarifimizi de bu güzel tarifi değerlendirmeniz için hazırladık. Ancak unutmayın ki tarifimizdeki malzemelere ek olarak kendi sevdiğiniz şeyleri de sote içerisine katabilir ve daha özel bir tat elde edebilirsiniz. Özellikle avokado gibi sebzeler sotelerde değerlendirmek onları tüketmenin en güzel yollarından bir tanesi.

Mantarlı Tavuk Sote Malzemeleri

  • Tavuk göğsü (altı yüz gram)
  • Zeytinyağı (üç yemek kaşığı)
  • Mantar (beş yüz gram)
  • Yeşil biber (iki adet)
  • Domates (bir adet)
  • Karabiber (bir çay kaşığı)
  • Kırmızı biber (iki adet)
  • Tuz (bir çay kaşığı)
  • Kekik (bir tatlı kaşığı)

Mantarlı Tavuk Sote Nasıl Yapılır Tarifi

Mantarlı tavuk sote tarifimizde biz sarımsak veya soğan gibi ürünleri kullanmadık ancak bunların yemeğe kattığı tadı seviyorsanız, yemeğe başlarken önce onları biraz kavurarak başlayabilir ve dilediğiniz tadı elde edebilirsiniz. Biz her şeye katılan soğanı bu defa safdışı bırakmaya çalıştık.

Tarifimize başlarken ilk olarak domatesimizin kabuklarını soyuyor ve daha sonra onu küçük küpler halinde doğrayarak devam ediyoruz. Domatesimiz hazır olunca biberlerimizi de tam ortalarından iki parçaya ayırıyor, çekirdeklerini içlerinden çıkarttıktan sonra verev şekilde doğrayarak yemeğimize hazır hale getiriyoruz. Mantarları ise yıkayıp temizledikten sonra keyfimize göre doğruyoruz. Bazıları ince dilimleri, bazıları ise büyük parçaları sevdiği için bu konuda herhangi bir kısıtlama yok.

Zeytinyağımızı tavamıza koyuyor ve biraz kızdırıyoruz. Daha sonra kuşbaşı şeklinde doğradığımız tavuk göğüslerimizi yüksek ateşte soteleyerek sularını salmalarına engel oluyoruz. Tavuklarımız biraz sotelenince biberlerimizi, mantarımızı karışıma ekliyor, on dakika kadar daha pişirmeye devam ediyoruz. Bunun ardından domatesimizi, karabiberimizi, kekiğimizi ve tuzumuzu da karışım içerisine ekliyoruz.

Domateslerimiz suyunu çektiğinde yemeğimizi ocaktan alabilir ve sıcak sıcak misafirlerimize sunabiliriz. Dilerseniz yemeğin üzerine biraz dereotu ve maydanoz kıyabilir ve süsleme yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.