Manikür Nedir, Nasıl Yapılır

MANİKÜR NEDİR, NASIL YAPILIR?

Manikür yıllar öncesinde sadece zengin kadınların yaptırabileceği bir uygulama olarak biliniyordu çünkü onu genellikle filmlerde görüyorduk. Halbuki manikürü evde yapmak da bir o kadar kolay ve çoğu zaman tek başınıza tüm işlemleri sorunsuz bir şekilde tamamlayabiliyorsunuz. Manikür nedir ve manikür nasıl yapılır sorularını sizin için cevaplandırarak bu problemin üstesinden gelmenize yardımcı olmaya çalışacağız.

Manikür, tırnaklarımızın sağlıklı ve bakımlı olmaları için uygulanan işlemlerin bütününe deniliyor ve aslında güzellik için olduğu kadar sağlık için de bir hayli önemli. Pahalı güzellik merkezleri ile evinizde yaptığınız manikür arasındaysa neredeyse hiç bir fark bulunmaması, onun için bir sürü para vermenizin ne kadar saçma olduğunu size gösterecektir.

Maniküre başlamak isteyenler ilk olarak tırnaklarını tüm boya, oje, süsleme ve kirlerden arındırmalılar. Aseton dökülmüş bir pamuk bu konuda size yardımcı olacaktır ve tırnaklarınızın tamamen temizlenmesini sağlayacaktır. Asetonlu temizlikten sonraysa tırnaklarınızı temiz bir bez kullanarak tüm nemden arındırmanız gerekli.

İlk aşama olarak tırnaklarımızı istediğimiz uzunluğa tırnak makasımız ile getiriyoruz ve ardından törpü kullanarak küt veya yuvarlak bir şekil veriyoruz. Şekil tercihi sizin kendi kişisel zevkinize kalıyor. Törpü sırasında törpüyü ileri geri değil de hep aynı yöne doğru ittirerek tırnaklarınızın zarar görmesine de engel olabilirsiniz.

Sıra geldi tırnakları ölü derilerden arındırmaya. Bunun için kütikül çubuğu adı verilen çubuğu kozmetik mağazalarından almalı ve tırnak etlerinizi bu çubuğu kullanarak geriye ittirmelisiniz. Fakat ittirirken aşırıya kaçmayın çünkü bu kanamaya neden olabilir. Geriye ittirilen etlere hafifçe vazelin sürüyoruz ve manikür suyunda ellerimizi bir kaç dakika boyunca bekletiyoruz.

Manikür suyundan çıkan ellerimizi tekrar kuruluyoruz ve et makası kullanarak diplerde birikmiş olan fazlalık derileri çok derine inmeden kesiyoruz. Kesim tamamlandıktan sonra ellerimizi bir nemlendirici ile nemlendirerek devam ediyoruz. İşlemler bittikten sonra manikür aletlerini alkol ile temizlemeniz, bir sonraki seferde daha sağlıklı bir manikür yapabilmeniz için önemli.

Bu işlemlerin ardından tırnaklarınızın üzerine ojenizi sürebilir veya tırnak süsleme yani nail-art işlemlerini yapabilir, en üste de bir cila atarak oje yahut süslemeyi sabitleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.