Manik Depresyondan Kurtulma Yolları

MANİK DEPRESYONDAN KURTULMA YOLLARI

Herkes illa ki şiddetli ve düzenli duygu değişimleri gösteren bir kişiyi tanıyordur. Bu kişilerde manik olarak adlandırılan yüksek enerjili bir dönem bulunurken, bir süre sonra depresyon ile kendini gösteren bir düşük enerjili dönem bulunmaktadır. Dolayısıyla buna manik depresyon denilmektedir.

Pek çok kişi manik depresyon ya da diğer adıyla bipolar bozukluk sahibi olsa da, çoğunun tanısı konmamıştır ve her sene dünyada milyonlarca kişi bu rahatsızlık ile boğuşmaktadır.

Sağlıklı insanların bile gün içerisinde modaları değişebilse de, manik depresif kişilerde bu değişimler çok sık ve radikal bir şekilde gerçekleşiyorlar. Ayrıca manik ve depresif dönemlerde bireylerin hayat kalitelerinde de ciddi değişimler meydana geliyor. Dolayısıyla bu durum onların ilişki yürütmelerini, hayatlarını sürdürmelerini, bedenlerine bakmalarını, çalışmalarını ve iletişim kurmalarını zorlaştırıyor.

Manik Depresyon İçin Doğal Tedaviler

Bipolar bozukluk zaman içerisinde daha kötü hale gelebilir ve bu nedenle teşhisi gereklidir. Zira bazı bireylerde mod değişimleri daha da sık ve şiddetli hale gelmeye başlar. Pek çok vakada tamamen iyileşme mümkün olmasa da bireylerin semptomlarının azalmaları bir başarı kabul edilmektedir.

Pek çok doktor antidepresanlar, anti-anksiyete ilaçlar, ruh hali stabilizörleri ve antisaykotikleri kullanarak semptomları bastırmayı tercih etse de, sorunun üstesinden yan etkiler olmadan gelmenize yardımcı olacak doğal çözümler de mevcut.

Eğitim ve Tıbbi Bakım

Pek çok uzman, manik depresyonun semptomlarını oldukça iyi bir şekilde bilir ve onun yaklaşmakta olduğunu tespit eder. Dolayısıyla bu hasta kişilerin aile bireyleri doktordan gerekli bilgileri almalı, onun önerileri doğrultusunda hareket etmeliler. Manik depresif kişilerin diğer bipolar bozukluk gösteren bireylerle görüşmeleri, internetten yardımı dokunacak şeyleri okumaları, hayatlarını fiziksel aktivite, meditasyon ve yaratıcı projeler gibi şeylerle renklendirmeleri, özsaygılarını arttıracaktır ve çevreleri ile barışık olmalarına yardımcı olacaktır.

Bilişsel davranış terapisi de bipolar bozukluğun yönetilmesinde oldukça etkili görülmektedir. Zira bireyler manik veya depresif dönemin geldiğini önceden tespit edebilmektedirler.

Egzersizler

Açık havada egzersiz yapmak doğal bir depresyon tedavisidir çünkü stresi azaltır, güven verir, iyi uyku çekmenizi sağlar, vücudunuza iyi gelir ve hatta grup halinde egzersiz yapılırsa başka insanlarla iletişim kurmanıza yardımcı olur.

Pek çok terapist, depresyon veya anksiyete problemlerine sahip olanların her gün açık havada yürüyüşlere çıkmalarını öneriyor. Hava güzel de olsa kötü de olsa çevrenizle bu şekilde bağ kurmanız çok önemli.

Sağlıklı Beslenme

Beslenme düzeninizi değiştirmenizin ruh haliniz üzerinde ne kadar etkili olduğunu bilseniz şaşırırdınız. Araştırmalar kötü ve sağlıksız beslenen kişilerin depresyon sahibi olma ihtimallerinin %60 daha fazla olduğunu gösteriyorlar. Beslenme düzeniniz hormon üretiminiz, nörotransmitter fonksiyonlarınız, enerjiniz ve ruh halinizi etkileyen diğer konularda oldukça etkilidirler.

Anti depresyon diyetlerinde çok şekerli, sodyumlu veya yapan içeriklere sahip besinlerden uzak durmak, kafein ve alkolü bırakmak gerekiyor. Bunun yerine sağlıklı yağlar, proteince zengin besinler, taze balıklar, sebze ve meyveler, yüksek lifli gıdalar tüketmek gerekiyor.

Yoga ve Meditasyon

Zihni boşaltarak yapılan meditasyon bilişsel davranış terapisi ile oldukça benzerdir ve kendinizi sinirli, stres altında hissettiğinizde bunun üstesinden gelmenize yardımcı olur. Meditasyon evde kolay bir şekilde yapılabilir ve duygusal kontrolünüzü sağlamak için size destek olur. Yoga da hareketli bir meditasyon türü olarak kabul edildiğinde yerinde oturmakta zorlananlar için iyi bir seçenektir.

Destekler

Bazı besin ve bitki destekleri, depresyon semptomlarını ortadan kaldırmakta başarılı bulunmaktadırlar ve kaygıları kontrol etmenize yardımcı olurlar.

Bunlar arasında pek çok doğal bitki, omega-3 yağ asitleri, öz yağlar gibi seçenekler bulunmaktadır. Özellikle öz yağları hem dahili olarak hem de cildinize sürerek uygulayabilir, ayrıca koku çubukları ile evinizde devamlı koklayabilirsiniz de.

Stresi Azaltma

Eğlenceli, yaratıcı ve size keyif veren her türlü aktivite veya hobi, stresten ve depresyon etkilerinden kurtulmanızı sağlar, ayrıca manik semptomlarınızı da kontrol etmenize yardımcı olur. Pek çok kişinin keyif aldığı şey birbirinden farklı olduğundan, sizi rahatlatacak olan şeyi bulmalısınız. Bunlar arasında yazı yazma, sanat yapma, müzik dinleme, dışarıda vakit geçirme, rahatlatıcı bir banyo yapma, aile ve arkadaşlarla vakit geçirme gibi şeyler yer alabilir.

Lakin bu aktiviteler için her gün kesinlikle vakit ayırmalısınız. Aksi taktirde maalesef etkilerini görmek mümkün olmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.