Makyajla Uyumak Zararlı mı

MAKYAJLA UYUMAK ZARARLI MI?

Makyajla uyumak genelde yaptığımız bir şey değil ancak bazen üşengeçlikten dolayı veya akşam çok geç eve gelmekten dolayı bunu yapmak isteyebiliyoruz. Fakat makyajla uyumak zararlı mı sorusuna verdiğimiz cevapları gördüğünüz zaman ne kadar yorgun olursanız olun makyaj ile uyumaya elveda demek isteyeceksiniz. Unutmayın ki makyaj kusurlarımızı güzel bir şekilde örtebiliyor ancak onu yanlış bir şekilde kullanmak aynı zamanda daha fazla kusurun ortaya çıkmasına da sebep olabiliyor.

İnsan vücudu geceleri yenilenmeye programlanmıştır ve gece boyunca beynimiz uykudayken vücudumuz aslında çok aktif bir haldedir. Zira gün boyunca vücudumuza zarar veren maddeler gece boyunca ayıklanırlar ve bunun yanında dokular da yenilenirler. Cildimiz de gece boyunca yeni hücreler ile tamir edilir ama doğru şekilde nefes alamazsa bu yenileme işlemi kusurlu bir şekilde devam eder. Makyaj ise cildin üstünü tamamen kapattığı için bu havaya engel olarak cildin zaman içinde kırışmasına, çukurlaşmasına ve sivilce üretmesine sebep olur.

Bunun yanında cilt üzerinde bekleyen fondöten gün içerisinde dışarıdaki herşeyi üzerinde biriktirir. Bakteriler, egzoz gazları, tozlar, baca dumanları ve diğer tüm faktörler makyaj üstünde birikirler ve aslında fondöten çok pis bir hal alır. Tüm bu pislikler ile gece boyunca uyumak maalesef onların cildinizde çoğalmasına sebep olarak size zarar verir.

Ruj ise her ne kadar bazen nemlendirici etkili rujlar sayesinde faydalı olabilse de, bu nemlendirici etki gün boyunca etkisini kaybeder. Dolayısıyla gece yatağa girdiğinizde muhtemelen rujunuzun nemlendirici maddeleri çoktan bitmiş olacaktır. Nemlendirme etkisi kaybolmuş bir ruj ise dudaklar üzerinde kuruluk ve çatlaklara sebep olur. Bunu önlemek için rujunuzu yatmadan önce silmeli, daha sonra dudak peelingi yaparak artık derileri almalısınız. Rujun yastığı da mahvedeceği unutulmamalı.

Maskaralar ise maalesef kirpik diplerindeki köklerin tıkanmasına sebep olurlar ve bir süre sonra neden kirpiklerim dökülüyor sorusuyla karşı karşıya kalmanız işten bile olmaz. Ayrıca maskaranın göz civarında topladığı bakteri ve diğer pislikler de bir süre sonra geceleri gözlerinizin zarar görmesi ile sonuçlanır. Maskaranın kirpikleri sertleştirerek onları kırılmaya müsait bir hale getirdiğini de aklınızdan çıkarmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.