Makyaj Nasıl Temizlenmeli

MAKYAJ NASIL TEMİZLENMELİ?

Makyaj günlük hayatımızda çok önemli bir yere sahip çünkü kusurlarımızı örtmek ve güzel yanlarımızı biraz daha öne çıkarabilmek için ona ihtiyaç duyuyoruz. Ancak makyajın çok uzun sürelerle ciltte durması, maalesef uzun vadede cilt problemlerini de beraberinde getiriyor. Dolayısıyla bu durumun önüne geçebilmek için makyaj nasıl temizlenmeli sorusunun cevabını da bilmek gerekiyor. Makyajın doğru bir şekilde temizlenmemesi de en az onun ciltte kalmaya devam etmesi kadar büyük problemler doğuruyor.

Makyajı temizlemek için kullandığınız pamuklar hususunda nazik olmalı, ovalama, bastırma gibi hareketlerden kesinlikle uzak durmalısınız. Makyajı ovalamadan temizlemek içinse ılık bir su kullanabilir ve pamuğunuzu hafif ve yuvarlak hareketler yaparak kullanabilirsiniz. Pamuğu kullandıktan sonra yüzünüzü temiz bir su ile yıkamalı ve ardından nazik hareketler ile kurulamalısınız. Özellikle çok defa kullanılmış havlular yerine kağıt havlu kullanırsanız, havludan cildinize bakterilerin geçişine de engel olabilirsiniz.

Makyaj temizlik losyonlarını kullandıktan sonra cildinize bir miktar tonik uygulamayı da unutmamalısınız. Zira bütün bir gün boyunca makyaj altında kalan cildiniz beslenmeye ihtiyaç duyar ve cilt besleyici tonikler vasıtasıyla bunu elde edebilirsiniz. Ayrıca tüm temizlik işlemlerinin ardından hala makyaj kalıntıları cildinizde kalabilir ve bu yüzden temizlik losyonlarından sonra bol su ile cildi yıkamak da çok önemli.

Cildinizde kullandığınız temizlik losyonlarını gözlerinizde kullanmaktan kaçınmalısınız çünkü göz ve çevresi için kullanılan temizlik sıvıları normalden daha yağlı oldukları için farları ve rimelleri çıkarmakta daha etkili oluyorlar. Eğer normal cilt temizleyiciler ile bu işi yapmaya kalkarsanız maalesef hem çok vakit alacaktır hem de kirpiklerinize ve göz çevrenize zarar verme ihtimaliniz artacaktır.

Cildiniz temizlenip de suyla da durulandıktan sonra artık nemlendirici uygulama vaktiniz de geliyor. Gün içerisinde makyajın altına nemlendirici uyguladıysanız buna ihtiyacınız daha az olacaktır ancak özellikle nemlendirici uygulamadan makyaj yaptıysanız, gece boyunca cildinizin nemini geri kazanmasına ihtiyacınız var. Bu nedenle cilt tipinize uygun bir nemlendiriciyi hemen uygulamalısınız.

Makyaj temizliği aslında zor bir iş değil ancak sadece temizliğe odaklanarak cildin beslenmesi ve nefes alması bir kenara atıldığında, maalesef kötü sonuçlar elde ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.