Makyaj Cildi Yaşlandırır mı

MAKYAJ CİLDİ YAŞLANDIRIR MI?

Makyaj bazen günlük hayatımızın en önemli parçalarından bir tanesi haline geliyor ve bilhassa dışarıda bol vakit geçirenler, onu yapmadan pek dışarı çıkmıyorlar. Ancak daha güzel ve bakımlı görünmemize katkısı olan makyaj ürünleri, cilt sağlığı açısından çeşitli tehlikeleri de beraberinde getiriyorlar. Makyaj cildi yaşlandırır mı diyenler için, bu konunun biraz derinlerine inmeye çalıştık.

Öncelikle, cildin genç kalabilmesi ve kendini yenileyebilmesi için her zaman oksijene ve neme ihtiyacı olduğunu bilmeniz gerekiyor. Dolayısıyla makyaj ürünleri ile kaplı olan cildimizin gözeneklerinin üzeri de kapanacaktır ve hem hava almakta hem de nemlenmekte sıkıntı yaşayacaktır. Bu nedenle bütün bir gün boyunca makyaj ile vakit geçirdikten sonra akşamları da onu temizlememek, cildin temel bazı maddelerden uzak kalması ile zarar görmesine sebep olacaktır. Bu yüzden makyaj yapmadan önce en azından cilde etkili bir nemlendirici uygulamak, makyajlı dolaşılan süre boyunca cildin neminin korunmasına yardımcı olacaktır.

Makyaj ürünlerinin bazılarında çok ciddi kimyasallar bulunuyorlar ve bilhassa ucuz makyaj malzemelerinde bu tehlike daha da öne çıkıyor. Dolayısıyla ürün tercihi yaparken mümkün mertebe zararsız veya doğal malzemelerden üretilmiş olanları tercih etmek gerekli. Nereden geldiği belli olmayan, çok ucuza satılan ve bilhassa Çin üretimi makyaj malzemelerine elveda demeniz gerekli.

Cilde ne kadar iyi bakılırsa bakılsın, makyaj malzemelerinin onun üzerindeki yıpratıcı etkileri ömür boyunca birikerek cildin erkenden yaşlanmasına sebep olacaktır. Bu etkiler genellikle bir iki yılda değil de on yılı aşan vadelerde ortaya çıktıkları için çok dikkatli olmak gerekir. Gerek duyulmadığı sürece makyaj yapmaktan kaçınmanız, en azından makyaj ürünlerinin cilt üzerindeki kapatıcı etkilerinden kaçınmanıza ve cilde nefes alma fırsatı tanımanıza yardımcı olacaktır. Özel gün ve gecelerde çok ağır makyajlar tercih edebilirsiniz ancak işe gitmek gibi her gün yapılan bir işte bu uygulamayı tercih etmemenizi öneriyoruz.

Cildinize uygun bakım ürünleri ile onun gençleşmesine katkıda bulunur, düzenli beslenir, uyur ve stresten uzak bir hayat sürerseniz, cildinizdeki kusurların büyük kısmı zaten kendi kendine ortadan kalkacaklardır ve bu sayede makyaj ihtiyacı da ciddi anlamda azalacaktır. Kusurları örtmek yerine onlara sebep olan temel faktörleri ortadan kaldırmanın çok daha mantıklı olduğunu unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.