Maklube Nasıl Yapılır Tarifi

MAKLUBE NASIL YAPILIR TARİFİ

Yayın Tarihi09 Nisan 2016 | YEMEK TARİFLERİ

Maklube, evinizde hazırlayabileceğiniz en ilginç ve pek kimsenin önceden yememiş olduğu yemekler arasında yer alıyor. Her ne kadar temelde bir pilav yemeği olsa da, kendine has sunumu ile oldukça ilginç bir görünüm yakalamayı başaran bu yemeği, maklube tarifimiz ile kolayca hazırlayabileceksiniz. Tarifimizde kuşbaşı et kullandık ancak yemeğin biraz daha ekonomik olmasını isteyenler, kırmızı et yerine beyaz et de kullanabilirler fakat yemeğin esas halinin kırmızı etle hazırlandığını da belirtelim. Dilerseniz hemen maklube nasıl yapılır tarifimize geçiş yapalım.

Maklube Malzemeleri

  • Kırmızı et (beş yüz gram, kuşbaşı)
  • Patates (iki adet)
  • Pirinç (iki su bardağı)
  • Salata (yeteri kadar)
  • Tereyağı (bir yemek kaşığı)
  • Tuz
  • Yoğurt (yeteri kadar)

Maklube Tarifi

Maklubemizi hazırlamaya başlarken ilk olarak kuşbaşı etimizi derince bir tencere içerisinde kavurmamız gerekiyor. Bu esnada pirinçlerimizi de güzelce bir ayıklıyor ve sudan geçirerek yıkıyoruz. Böylece içerisindeki tozlardan ve topraklardan onu arındırıyoruz.

Etimiz kavrulduğunda, yıkadığımız pirinçlerimizin bir su bardağı kadarını kavrulmuş kırmızı etlerimizin üzerine döküyor ve güzelce etin üzerine yayılmasını sağlıyoruz. Çok fazla sağa sola dağılmamasına dikkat etmeyi unutmayın. Bu arada da patateslerimizi soyuyor, ardından onu halka halka doğradıktan sonra hızlıca yağda kızartıyoruz.

Kızarttığımız patateslerimizi artık ilk pirinç tabakasının üzerine dizebiliriz. Patateslerimiz pirincin üzerini tamamen kapladığında, artık geriye kalan pirinçlerimizi de tüm malzemelerin üzerine yerleştiriyor, bir yemek kaşığı kadar tereyağımızı da küçük parçalara böldükten sonra pirincin üzerine biraz dağıtıyoruz.

Suyumuzu ısıttıktan sonra tenceremizdeki pirinç düzeyini biraz geçecek kadarını tencerenin içerisine ekliyor, ardından yemeğimizde istediğimiz tuz oranına göre tuzumuzu da ekleyerek devam ediyoruz. Artık tenceremizin kapağını kapatma ve kısık ateşte pişmesini bekleme zamanı geldi. Pişirme işlemi sırasında herhangi bir şekilde yemeği karıştırmayın. Yemeğimiz piştikten sonra pirinçlerimizi biraz dinlenmeye bırakıyoruz ve böylece daha yumuşak, lezzetli olmalarını sağlıyoruz.

Artık büyükçe bir tepsiye maklubemizi yerleştirme vakti geldi. Tencerenizi hızlı bir şekilde tepsinin ortasına ters çevirerek koyar ve yavaşça kaldırırsanız, pilavınızın şekli bozulmadan yerine oturduğunu görebilirsiniz. Çevresini ise tarifimizin resminde olduğu gibi salata ve yoğurtla süsleyebilir, afiyetle tüketebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.