Makarna Sağlığa Yararlı mı Zararlı mı

MAKARNA SAĞLIĞA YARARLI MI ZARARLI MI?

Yayın Tarihi02 Mayıs 2016 | BESLENME

Makarna yemeyi pek çoğumuz oldukça seviyoruz ancak maalesef makarnanın beraberinde getirdiği sindirim sorunları, mideye oturma gibi durumlar, ayrıca sağlığa olan etkileri ve kilolar, maalesef uzun vadede onu daha çok tüketmemize engel oluyor. Bunun en temel sebeplerinden birisi de aslında makarnanın üretiminde kullanılan malzemeler ve makarnanın üretim şekli.

Makarna sağlığa yararlı mı zararlı mı sorusunun cevabı da bu nedenle biraz karışık. Zira ülkemizde üretilen makarnalarda gerçek bir faydadan söz edemezken, orijinal İtalyan makarnalarının bambaşka bir yapıda olduğunu da eklemek gerekiyor.

Bu işin anavatanı olan İtalya’da, makarnalar bol kepekli ve doğal bir buğday türünden, elle hazırlanarak yapılıyorlar. Hazırlanan bu makarnalar ise direkt olarak gün içerisinde tüketiliyor, böylece taze taze midemize giriyorlar. Taze olarak tüketilen bu makarnalar, hem içlerindeki besleyiciliği kaybetmiyorlar, hem de olabildiğince kolay bir şekilde sindirilebiliyorlar.

Ülkemizde üretilen makarnalarda ise hem melez buğday adlı bir buğday kullanılıyor, hem de fabrikasyon olarak üretilip aylarca pakette bekliyor. Melez buğdayın besin değerlerinin doğal buğdaydan oldukça düşük olmasının yanında, daha fazla şekere sahip olması, onu sindirmesi zor ve sağlıksız bir hale getiriyor. Yani aslında doğru şekilde hazırlandığında ve tüketildiğinde hem sağlıklı hem de besleyici hale gelen makarna, bizde çok yenilmesi halinde oldukça sıkıntılı bir hale gelebiliyor.

Makarnanın bu yarattığı sıkıntılardan kurtulmak için üretilmiş farklı makarna türleri de mevcut ve ülkemizin çeşitli noktalarında bulunabiliyor. Bu makarnaları kısaca listelemek gerekirse;

  • Karabuğday makarnası
  • Kinoa makarnası
  • Kahverengi pirinç makarnası
  • Nohut makarnası
  • Beyaz pirinç makarnası

Makarnanızı yapış şekliniz de onun sağlıklı olup olmamasını elbette bir miktar etkiliyor. Onu daha sağlıklı ve az karbonhidratlı hale getirebilmek için, bol bol mısır, domates gibi sebze ağırlıklı malzemelerle süsleyebilir, ayrıca pişirirken zeytinyağı kullanarak biraz daha kolay sindirilebilir olmasını sağlayabilirsiniz.

Bazı butik üreticiler ise, kendi malzemelerini kullanarak el yapımı makarnalar hazırlıyor ve satışa sunuyorlar. Bunlara ulaşmak biraz zor olsa da, gerekli olan maddi güce sahip olan tüketiciler için sağlıklı bir alternatif olarak ortaya çıktığını da unutmamak gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.