Magnezyum Yağı Nedir

MAGNEZYUM YAĞI NEDİR?

Magnezyum yağı, adından da anlayabileceğiniz gibi magnezyum mineralinden üretiliyor ve aslında bir yağ olmamasına karşın yağsı bir dokuya sahip olduğu için genel olarak yağ olarak adlandırılıyor. Dolayısıyla aldığınız magnezyum yağı ürününün yağ olmadığından emin olabilirsiniz. Onun bu yağsı ama yağ olmayan yapısı ise özellikle cilt üzerinden hızla emilmesini ve ardından herhangi bir kayganlık bırakmamasını sağlıyor. Günümüzde neredeyse hiç bir yetişkinin günlük olarak ihtiyaç duyduğu magnezyumu almadığını dikkate alırsak, magnezyum yağı nedir, faydaları nelerdir ve ne işe yarar sorularını da cevaplandırmamız doğru olacaktır.

Magnezyum yağının en büyük faydası, onu cilt üzerine sürerek de vücudunuza magnezyum alımı gerçekleştirebilmeniz. Her ne kadar içeceklere bir iki damla damlatarak tüketmek mümkün olsa da, yapılan araştırmalar cilt üzerinden emilimin daha başarılı olduğunu gösteriyor çünkü mide ve bağırsaklardaki diğer maddelerin magnezyum mineralini bozması, onun emiliminin daha kötü olmasını sağlıyor.

Yağın en dikkat çekici kullanımlarını kısaca listelemek gerekirse;

  • Spor sonrası kondüsyonu geri kazanma
  • Migrene karşı koruma
  • Cilt bakımı
  • Diyabete karşı etkili
  • Hipertansiyonu düşürme
  • Stresi azaltma
  • Uykuyu iyileştirme

Magnezyumun doğal bir kas gevşetici olması onun spordan sonra kasların rahatlamasına yardımcı olmasını sağlıyor ve bunun yanında kaslardaki gerginlikten kaynaklanan migren, baş ağrıları, stres ve uyku problemerine karşı da etkili olmasını sağlıyor. Özellikle stresli ve yorucu bir günlük temposu olanlar, doğru miktarda magnezyumu magnezyum yağı ile vücutlarına aldıklarında, dinlenme süreçlerinin daha verimli olduğunu fark edeceklerdir.

Cildi çok yağlı olanlar ise magnezyumun bazı yağları parçalayabilen yapısından faydalanabilir ve böylece yağlı ciltlerinden kurtulabilirler. Dokuların magnezyum ihtiyacının karşılanması onların daha parlak ve canlı görünmelerine de yardımcı olacaktır.

Vücutta magnezyumun gereğinden az olması, maalesef insülin direncini de arttırır ve üredeki glukoz miktarına zirve yaptırır. Vücudun şeker dengesini ayarlamakta magnezyumdan da faydalanması sebebiyle özellikle şeker hastası olanların magnezyum alımlarını biraz daha arttırmaları gerekir.

Araştırmalar bireylerin kan basınçlarının magnezyum alımı ile biraz düştüğünü gösteriyor ve bu da onu yüksek tansiyon için ideal bir ürün haline getiriyor. Ayrıca kas ve tansiyon problemlerinin üstesinden gelinmesi uyku kalitesini arttırarak bireylerin genel hayat kalitesinde de artışa sebep oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.