Maddi Durumumu Nasıl Düzeltebilirim?

Maddi durumu yetersiz olan kişilerin bu durumdan kurtulabilmek için ellerinden geleni yapmalarına rağmen başarısız olduklarını görebiliyoruz. Lakin aslında maddi durumumu nasıl düzeltebilirim sorusunun cevabı her zaman daha fazla kazanmaktan geçmiyor. Siz de duymuşsunuzdur, öğrenciyken daha fazla param vardı, eskiden üç kuruş parayla daha iyi geçinirdim diyen pek çok kişi, çalışmaya başladıktan sonra kendine para yetiremiyor. İşte bu durum, biraz planlama, biraz da mentalite ile alakalı.

Ne kadar çok kazanırsanız kazanın, paranızı harcamayı bilmiyor ve savurganlık yapıyorsanız, her zaman maddi durumunuz yetersiz olacaktır. Kontrolsüz bir şekilde her gördüğünüz şeyi satın alıyor, mutfak alışverişini abartarak malzemeleri çürütüp atıyor, evi ısıtmak için kombiyi hep en sonda tutuyor, suyu açık bırakıyorsanız, kısacası elinizin ayarı yoksa, maalesef binlerce lira kazansanız bile maddi durumunuz kötü olacaktır.

Bu nedenle maddi durumumuzu iyileştirmenin en önemli noktalarından birisi, her zaman kazandığımızdan daha az harcamayı bir hedef haline getirmek. Fakat bunu yaparken yaşamsal faaliyetlerinizden kısmamalı, keyfi harcamaları biraz kısarken, planlamayı ve bütçelemeyi de unutmamalısınız.

Bir lokma bir hırka felsefesiyle yaşamaya çalışmak, uzun vadede hayat kalitenizi düşürecektir ve sizin de aklınızı dağıtacak etkinliklere ihtiyacınız var. Gereksiz eşyalara çok büyük paralar yatırmayı bırakarak her sene tatile çıkabilir, kurslara gidebilir, hoşunuza giden şeylere kaynak ayırabilirsiniz. Son senelerde artan alışveriş çılgınlığı nedeniyle pek çok insan zihnen ilgi duyduğu şeylere kaynak ayıramıyor ve alışverişin kendisini mutlu ettiğini sanarak maddi durumunu daha kötü bir hale getiriyor.

Elbette sigara, alkol kullanımı gibi kötü alışkanlıkları bırakmak da sizlere geniş maddi imkanlar sunacaktır. Her gün bir paket sigara ve bir tane bira içen bir vatandaş, 2016 itibariyle, ayda 300 ila 500 lira arasında meblağı bu ürünlere yatırıyor ve aslında çok daha iyi bir şekilde değerlendirebileceği bu paradan mahrum kalıyor. Geçici olarak mutluluk veren bu maddeler yerine size kalıcı mutluluklar verecek ve sağlığınızı bozmayacak şeylere güzel bir kaynak yaratabilirsiniz.

Eğer geliriniz hiç bir şekilde masraflarınızı karşılayamıyorsa, küçük elişi ürünler yaparak onları pazarlarda veya internet mağazalarında satmayı denemeyi de unutmayın. Bu şekilde her ay ciddi ek gelirler elde eden insanlar mevcut.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.