Lokma Nasıl Yapılır

LOKMA NASIL YAPILIR TARİFİ

Yayın Tarihi14 Ocak 2018 | YEMEK TARİFLERİ

Lokma özellikle İzmir’de bol tüketilen tatlılardan bir tanesi ve her gün sokaklarda bir kaç tane lokma döken yer görmek mümkün. Genellikle hayırlı bir iş için veya ölümlerden sonra o kişinin hayrına dökülen lokma, yöresel bir lezzet olmanın yanında Osmanlı döneminden bu yana bizlerle birlikte. Son zamanlarda farklı yörelerde farklı şekillerde dökülen lokma, makinelerin de ortaya çıkmasıyla eski niteliğini biraz kaybetti ancak tarifimizde onu en geleneksel şekilde hazırlamanın yollarını aktaracağız. Lokma nasıl yapılır diyenler için hemen devam edelim.

Lokma Hamuru Malzemeleri

  • Un (dört su bardağı)
  • Kuru maya (bir yemek kaşığı)
  • Su (iki su bardağı, ılık)
  • Tuz (bir çay kaşığı)
  • Toz şeker (bir yemek kaşığı)

Lokma Şerbeti Malzemeleri

  • Toz şeker (iki buçuk su bardağı)
  • Limon suyu (beş ila altı damla)
  • Su (iki su bardağı)

Lokma Kızartma Malzemesi

  • Sıvı yağ (iki buçuk su bardağı)

Lokma Nasıl Yapılır?

Lokmamız için önce şerbetimizi hazırlayarak başlıyoruz. Bunun için bir tencere içerisine suyumuzu ve toz şekerimizi atıyor, ardından şeker tamamen eriyene kadar karıştırarak devam ediyoruz. Şeker karıştığında ve eridiğinde şerbetimizi kaynamak üzere bırakıyoruz. Karışım kaynamaya başladığında bir süre sonra göz göz olacaktır ve bu aşamada limon suyumuzu da içine ekliyoruz. Bir süre sonra karışım koyulaşacaktır ve artık ocaktan alarak bir kenarda soğuması için bekletebiliriz.

Şimdi toz şekerimizi, ılık suyumuzu ve mayamızı bir kap içerisine alıyor, şeker tamamen eriyene kadar karıştırarak devam ediyoruz. Ardından unumuzu azar azar ekliyor ve karışımı yoğurarak ilerliyoruz. Bu aşamada hamurumuzun biraz cıvık olması gerekiyor. Hamurumuzun üzerini bir streç film ile kapattıktan sonra oda sıcaklığında kırk dakika boyunca dinlendirerek kabarmasını bekliyoruz.

Şimdi derince bir tava içerisine sıvı yağımızı ekliyor ve kızdırıyoruz. Hamurumuz kabardıktan sonra ondan orta karar parçalar alıyoruz ve orta kısımlarına elimizle bir delik açar açmaz yağın içerisine atıyoruz. Dilerseniz klasik şekliyle değil top top olacak şekilde de yuvarlayabilirsiniz. Hamur biraz akışkan olduğu için bu işi yaparken hızlı olmanız çok önemli.

Hamurumuzun her iki yönü de kızardıktan sonra yağdan alıyor ve peçete serdiğimiz bir kap içerisine alıyoruz. Soğuduktan sonra da şerbetimizin içerisine atıyor, şerbeti emince çıkartıyor ve hemen tüketmeye başlayabiliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.