liposuction

LIPOSUCTION

Fazla kilo konusu ve fazla kiloyla gelen fazla yağlanmalar insanları her zamankinden daha fazla rahatsız etmektedir. Bölgesel yağlardan kurtulmak ve estetik cerrahi denildiğinde insanların aklına genellikle ilk gelen şey liposuction olmuştur. Hatta Amerika’da ve Avrupa’da yapılan araştırmalar, cinsiyet fark etmeksizin estetik cerrahi girişimlerinin en başında liposuction olduğunu göstermektedir.

LİPOSUCTİON NE İSE YARAR?

Boy ve kilo dengesi normal olan fakat bölgesel yağlanmaları (göbek, kalça yanları, diz içleri gibi) olan hastaların bu istenmeyen yağlardan kurtulması konusunda uygulanmaktadır.

Erkeklerde görülen jinekomasti denilen meme büyümesini tedavi etmekte kullanılmaktadır.

Boyun germe, karın germe ve göğüs küçültme ameliyatlarında bölgenin daha iyi şekillendirilmesini sağlamaktadır.

LİPOSUCTİON YAPTIRMADAN ÖNCESİ BİLİNMESİ GEREKENLER

Liposuction operasyonu hastanın görünümünün büyük oranda değişmesine sebep olmaktadır. Bunun sonucunda da hastanın olumlu veya olumsuz psikolojisini etkilemesi kaçınılmazdır. Bu sebepten dolayı liposuction yaptırmayı düşünen kişilerin öncelikle ne istediklerini çok iyi bilmeleri ve olacak sonuca karşı gerçekçi olmaları gerekmektedir.

Liposuction’ın yapılma amacı fazla kilolardan kurtulmak değildir. Bu operasyondaki amaç fazla kiloyla birlikte gelen yağlardan kurtulmaktır.

Liposuction yaptırmak isteyen kişilerin herhangi bir sağlık probleminin olmaması, hamile veya emzirme döneminde olmaması gerekmektedir.

EN SIK LIPOSUCTION UYGULANAN BÖLGELER HANGİLERİ?

 • Karın ve bel çevresi
 • Kalçalar
 • Uyluk iç ve dış yanı
 • Boyun
 • Üst kol
 • Göğüs (erkek ve kadın)

LİPOSUCTİON NASIL YAPILIR?

İşleme başlamadan liposuction yapılacak bölgeyi iyi şekilde belirlemek ve planın ona göre yapılması gerekmektedir. İlk olarak vücutta fazla yağların olduğu alan işaretlenmekte ve bu doğrultula uygulamaya başlanmaktadır. Liposuction yapılacak bölgeye anestezi uygulanmaktadır yani işlem sürecinde lokal anesteziden faydalanılmaktadır. Sürecin devamında da bu işlem için üretilmiş cihazlar yardımıyla uygulanan bölgedeki yağ hücrelerine enerji verilmektedir ve bu şekilde tamamlanmaktadır. Herhangi bir dikiş gerektirecek durum yoktur. İyileşmeyi sağlamak ve daha etkili bir sonuç alabilmek içinse operasyonun yapıldığı yere bandaj kullanılmaktadır.

LİPOSUCTİON SONRASI İYİLEŞME SÜRECİ

Liposuction operasyonu sonucu iyileşme süreci ortalama 2 aydır ancak bu operasyonun hacmine de bağlıdır, ne kadar çok bölgeye uygulanırsa iyileşme süreci de buna bağlı olarak biraz farklılık gösterebilmektedir.

Liposuction yaptırdıktan bir hafta sonra hafif aktivitelere başlanabilmektedir. Yüksek efor gerektiren hareketler, sporlar içinse 2-3 hafta beklenmesi gerekmektedir.

Operasyon sonrasında takılması istenen korseyi en az 3 gün boyunca çıkartmamanız gerekmektedir.

Estetik açıdan endişe edilmesi gereken bir durum yoktur uygulanan bölgede herhangi bir iz kalmamaktadır.

LIPOSUCTION RİSKLERİ NELERDİR?

Liposuction sonrası iyileşme süreci kolay ve sıkıntısız olsa da bazı riskler mevcuttur. Bu risklerin oluşma sebepleri operasyondan dolayı değil uygulayan doktordan kaynaklanmaktadır. Bundan dolayı güvenli ve bu konuda başarılı olmuş doktorlardan yardım almanız gerekmektedir.      Riskler;

 • İşlemin cilt veya sinirler de hasara yol açması
 • Uygulanan bölgede iltihap olması
 • Yağ ve kan pıhtılarının riskli seviye de oluşması
 • Anesteziden kaynaklı riskler
 • İstenmeyen sıvı kayıpları veya tam tersine sıvı toplanması
 • Kanama riski
 • İşlemden sonra oluşan ağrının iyileşme sürecinin uzaması

Detaylı bilgi için: https://www.dryuceldemir.com/vucut-estetigi/liposuction-lipomatik/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.