Liposuction Nedir, Nasıl Yapılır

LİPOSUCTİON NEDİR, NASIL YAPILIR?

Yayın Tarihi06 Ocak 2016 | ESTETİK CERRAHİ

Liposuction neredeyse her magazin programında en az bir defa duyduğumuz estetik operasyonlar arasında yer alıyor ve halk arasında genellikle en hızlı yoldan zayıflama yöntemlerinden birisi olduğu düşünülüyor. Halbuki liposuction nedir ve nasıl yapılır sorularının cevaplarını öğrendikten sonra bu sağlıksız düşüncenizden kurtulacağınıza eminiz. Dilerseniz liposuction hakkında bildiğimiz her şey ile hemen devam edelim.

Liposuction aslında bir yağ aldırma yöntemi ancak maalesef temelde kilo vermek için kullanılmıyor. Bu uygulamanın esas kullanım alanı, doğal yollardan zayıflamış olan kadınların, hala bazı bir kaç bölgelerinde yoğunlaşmış yağ tabakaları varsa, bu tabakalardan kurtulabilmelerini sağlamak. Yani çok güzel bir şekilde on kilo verdiyseniz fakat hala belinizde ya da kalçalarınızda kalmış, gitmeyen yağ birikintileri varsa, bunları liposuction ile aldırabiliyor, daha güzel bir görünüme kavuşabiliyorsunuz. Yani anlayacağınız gibi aslında yağ aldırma tekniği temelde rötuşlar için kullanılıyor.

Bu tekniğin uygulanması için temel olarak iki farklı yöntem kullanılıyor. Bunlardan birincisi, deri altındaki yağ hücrelerinin bir sıvı ile şişirilmelerinin ardından vakum ile çekilmeleri. Bu vakumlama işlemi için deri üzerinde küçük çizikler açılmakta ve bu çiziklere sokulan metal borular sayesinde deri altındaki yağ hücreleri oldukları yerden vakumlanmaktalar.

Son zamanlarda ise lazerle liposuction gibi bazı uygulamalar da popüler hale gelmeye başladı. Bu uygulamaların en büyük avantajı ise yağa herhangi bir sıvı enjekte edilmesini gerektirmemesi ve direkt olarak yağ hücrelerini parçalayabilmesi. Parçalanan hücreler de her zamanki gibi vakumlanarak çekiliyorlar ve işlem sona eriyor.

Liposuction sadece bir kaç saatlik bir işlem olması nedeniyle günlük hayatınızı pek de etkilemeyecektir. Ancak doktorlar çeşitli yan etkilerin ortaya çıkma ihtimaline karşı genellikle ertesi gün taburcu olunmasını öneriyorlar. Yaklaşık olarak altı ay sonra da geçirdiğiniz bu işleme dair tüm izler tamamen ortadan kalkmaktadır.

Ancak bazı yerlerin bu işlemi direkt olarak kilo verme hedefliymiş gibi kullandıkları da görülüyor. Okuyucularımızın bu tip uygulamalara rağbet etmemelerini, bir kilo verme yöntemi olmayan liposuctionın sadece ince bir görünüm düzeltme işlemi olduğunu hatırlamalarını öneririz. Elbette kilo vermek için spor, düzenli beslenme ve iyi moral üçlüsünün mutlaka gerekli olduğunu unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.