Limonun Faydaları Nelerdir

LİMONUN FAYDALARI NELERDİR?

Limon özellikle kış aylarında herkese önerilir ve C vitamini açısından zenginliği sayesinde ciddi bir koruyucudur da. Ancak çok azımız limonun tüm faydalarına vakıfız ve bu nedenle onun tüm mucizevi etkilerinden bahsetmek gerekiyor. Her ne kadar C vitamini bakımından zengin olması sayesinde bağışıklık sistemimiz ve enerji üretimimiz için önemli bir yeri olsa da, limonun faydaları nelerdir sorusunu cevapladığımızda onu daha da çok seveceksiniz.

Limonun az bilinen faydalarından en önemlisi, onun ciddi bir vücut temizleyicisi olması ancak bu temizliği içeride gerçekleştiriyor. Karaciğeri ve bağırsakları temizleyen limon, aynı zamanda safra taşı ve böbrek taşı gibi oluşumların da çözülerek vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır. Dolayısıyla sabahları bir iki bardak limonlu su içmek, vücudunuzun güne hızlı başlaması ve anında temizlenmesi ile sonuçlanacaktır. Özellikle kötü bir beslenme düzenine sahip olanlar limonun bu özelliğinden ziyadesiyle faydalanacaklardır.

Bakterilere karşı da mücadele eden limon, aynı zamanda antioksidan yapısı sayesinde vücudumuzdaki serbest radikallerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur ve oksidasyonu ortadan kaldırır. Oksidasyonun vücudun yaşlanmasına en çok katkıda bulunan faktörlerden birisi olması nedeniyle antioksidanlar alarak ona karşı mücadele etmek gerekiyor ve limon tam olarak buna yardımcı oluyor. Sahip olduğu bu etki, hücrelerin zarar görmesine engel olduğu için kanserli hücrelerin engellenmesinde de özel bir işleve sahip. Bilhassa ailesinde kanser vakası olanlar limona hayatlarında sıkı bir yer vermeliler.

Kalp ve damar hastalıklarına karşı da ciddi bir etkisi olan limon, kolesterole karşı savaşan ciddi bir besindir ve bunun yanında yüksek tansiyonu da düşürebilmesi sayesinde beyin kanaması gibi rahatsızlıkların ortaya çıkma ihtimalini bir hayli azaltmaktadır. Bu nedenle kalp damar hastalıklarına sahip olanların salatalarına bol miktarda limon sıkmaları sağlıklarını korumalarını sağlayacaktır.

Limonu cildiniz için hazırladığınız maskelerin içerisinde kullanmanız ve sürmeniz de mümkün. Böylelikle güneş lekelerinin belirginliğini azaltabilir, ölü cilt hücrelerini temizleyebilir ve cildinizin doğal bir görünüme sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Ancak limon cildinize sürülü haldeyken güneşe çıkmamanız gerektiğini unutmayın. Ayrıca geçmişte pek çok kişinin yaptığı gibi onu gözlerinize damlatarak gözlerinize parlaklık vermek için de kullanmayın çünkü limondaki asit uzun vadede gözlere zarar verebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.