Limon Turşusu Tarifi

LİMON TURŞUSU NASIL YAPILIR TARİFİ

Limon turşusu hem ülkemizin bazı yörelerinde hem de Kuzey Afrika bölgesinde sevilerek tüketilen turşu türlerinden bir tanesi ancak maalesef limonu duyduğu anda yüzünü buruşturacak pek çok kişinin olduğunu da biliyoruz. Dolayısıyla sizleri limon turşusu ile tanıştıracak bu güzel tarifi hazırladık lakin unutmayın ki biz kaya tuzu ve su ile turşumuzu hazırlasak da, bazı yörelerde zeytinyağına yatırılmış limonlar tercih edilebiliyor ve başka birilerinde böyle bir tarif bulursanız şaşırmayın. Olabildiğince basit ve biber, defne yaprağı gibi malzemelerden arındırdığımız limon turşusu tarifi yazımız ile hemen devam edelim.

Limon Turşusu Malzemeleri

  • Limon (beş adet, tercihen kalın kabuklu)
  • Limon suyu (bir adet limondan)
  • Kaya tuzu (bir yemek kaşığı)
  • Su (bir su bardağı)

Limon Turşusu Tarifi

Limon turşumuzu yapmaya başlarken ilk olarak limonlarımızı güzelce yıkıyor, temizliyor ve daha sonra bir bez yardımıyla kurutuyoruz. Zira limonlarımızın kabuklarını da turşumuzun içerisine koyacağımız için her türlü ilaç, katkı maddesi veya koruyucudan güzelce arındırmamız gerekli. Bu işlemlerin ardından limonlarımızın üzerlerine derin düz çizikler atarak devam ediyoruz. Dilerseniz + veya x şeklinde çizgiler de atarak biraz daha derinleştirebilirsiniz.

Limonlarımızın üzerinde oluşan bu yarıkların içerisini sahip olduğumuz kaya tuzuyla doldurmamız gerekiyor. Çok fazla tuz kaçmasını önlemek için eldeki malzemeyi eşit şekilde limonlara dağıtmayı unutmayın. Yoksa başlardaki limonlarda çok fazla tuz varken, sonlardaki limonlara pek bir tuz kalmayacaktır.

Limonlara tuzu ekledikten sonra hepsini sığacakları boyda bir kavanozun içerisine yerleştiriyoruz ama ne çok gevşek ne de fazla sıkı olmalılar. Sığacakları fakat çok da boşluk bırakmayacak bir kavanoz yeterli olacaktır. Bu adımı da tamamladıktan sonra limonlarımızın üzerine bir limonun suyunu boşaltıyor ve kavanozun geri kalanını da normal su ile doldurarak tamamlıyoruz.

Her şey hazır olduğunda kavanozun kapağını kapatıyoruz ve olabildiğince sıkı bir şekilde hepsini çalkalıyoruz. Çalkalanan kavanozumuzu güneş görmeyen, kuru ve sıcak bir ortamda aşağı yukarı iki hafta boyunca bekletmemiz gerekiyor. Bu iki hafta boyunca iki günde bir kavanozu sallayarak daha güzel sonuç da elde edebilirsiniz. İki haftalık süre dolduğunda onu afiyetle tüketebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.