Liçi Meyvesinin Faydaları Nelerdir

LİÇİ MEYVESİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Yayın Tarihi22 Şubat 2016 | BESLENME

Liçi meyvesi, son dönemlerde giderek daha popüler hale gelen meyveler arasında yer alıyor ve her ne kadar en çok Çin’de yetiştiriliyor olsa da ülkemizin güney bölgelerinde de yetiştiriciliği başladı. Dolayısıyla her geçen gün ona ulaşmak ve sağlığa faydalı özelliklerinden yararlanmak da daha kolay hale geliyor. Sizler için liçi meyvesinin faydaları nelerdir sorusunu elimizden geldiğince cevaplamaya çalıştık.

Liçi meyvesinin en dikkat çekici yanı, inanılmaz bir beslenme değerine ve vitamin kapasitesine sahip olması. Başta C vitamini olmak üzere, B6 ve A vitaminleri açısından da zengin olan meyve, bu içeriği sayesinde bilhassa psikolojik sorunları bulunanların ve depresyonda olanların da kendilerini daha iyi hissetmelerine destek oluyor. 100 gramlık bir liçi meyvesinin içerisinde tam 70 gram kadar C vitamini olması, sizi nasıl bir vitamin deposu olduğu hususunda yeterince ikna edecektir.

Tabii ki liçi sadece vitamin olarak değil, aynı zamanda mineraller açısından da oldukça zengin. Magnezyum, fosfor gibi çok sayıda minerale sahip olan meyve, kalp sağlığına faydalı olan oleik asit gibi bazı asit türlerini de içerisinde barındırıyor ve bu bakımdan zeytinyağının faydalarından bazılarını da size sağlayabiliyor. Özellikle de zeytinyağının kokusu nedeniyle onu tüketmeyi sevmeyenler, liçinin bu özelliklerini seveceklerdir.

Liçinin bu kadar yüksek bir besleyiciliğe sahip olması, onu özellikle de kış dönemi hastalıklarına karşı tam bir koruyucu haline getiriyor. Bilhassa çocuklarının devamlı olarak grip ve soğuk algınlığına yakalanmasından şikayet eden anne babalar, onlara her gün bir iki tane liçi yedirerek bu rahatsızlıklardan korunmalarına yardımcı olabilirler.

Kilo vermek isteyenler için de bilhassa bol posalı içeriği ve vitamin desteğiyle ideal bir çözüm. Spor yapanlar, metabolizmalarını biraz daha hızlandırarak yağ yakma sürecini desteklemek için de liçiden faydalanabilirler. Çünkü meyvenin sağladığı mineraller bir yandan metabolizmanın hızlanmasına destek oluyorlar, bir yandan da kalp hastalıklarına karşı koruma sağlıyorlar.

Liçiyi yemek için tek yapmanız gereken kabuğunu soymak ve daha sonra içerisindeki tatlı meyve kısmını tüketmek. Tabii ki yerken dikkatli olun çünkü ortasında bir de çekirdeği bulunuyor. Lakin şekeri az tüketmesi gerekenler, liçiyi fazla abartmasınlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.