Lens Kaç Yaşında Alınır

LENS KAÇ YAŞINDA ALINIR?

Göz bozuklukları toplumda oldukça sık görülüyor ve günümüzde geçmişe oranla gözlük kullanma zorunluluğu çok daha az. Zira pek çok kişi gözlük yerine lens kullanımına dönmüş durumda ve eskiden üretilemeyen göz bozuklukları için artık kontakt lens üretimi de bu durumu bir hayli destekliyor. Eskiden birden fazla tipte göz bozukluğu olanlara lens üretmek neredeyse imkansızken, gelişen teknoloji ile birlikte genç yaşlı pek çok kişi artık gözlük kullanma dönemini sona erdirdi. Fakat tabii ki lenslerin gözlüklerden çok daha estetik olmaları, onları daha genç yaşlarda kullanmak isteyenlerin de bu yöndeki talebini arttırdı.

Bilhassa ergenlik döneminin yaklaşması veya gelmesi halinde gençler gözlüğün kötü görünümünden kurtularak yaşıtları arasında güzel görünmek için çaba gösteriyorlar. Fakat bu konuda lens kaç yaşında alınır ve kullanılabilir sorusunu da cevaplamak gerek. Çünkü yanlış zamanlarda lens kullanmak geçici bir çözümdür ve uzun vadede gözlere zararının dokunması da mümkün.

Yapılan araştırmalar lens kullanımında yaş sınırının fiziksel anlamda pek olmadığını gösteriyor. Yani insan gözü kaç yaşında olursa olsun aslında lens kullanımına uygun. Lakin bu konuda varolan yaş sınırlamalarının bir başka sebebi var.

Elde edilen veriler, 11 yaşından küçük olan çocukların maalesef ne ailelerinin yardımıyla ne de kendi başlarına lenslerini doğru bir şekilde takmayı başaramadıklarını gösteriyor. Başarısızlık oranlarının çok yüksek olması nedeniyle doktorlar da bu dönemden daha küçük olanların lens kullanımına pek sıcak bakmıyorlar. Zira yanlış lens kullanımı gözlere zarar vererek geri dönülemez durumların ortaya çıkmasına sebep olabiliyor.

Ergenlik döneminde hem el yeteneklerinin artması hem de kişinin bireysel hijyenine daha fazla değer vermeye başlaması, onu lens kullanımına uygun hale getiriyor. Çocukların genellikle sokakta ve kirli ortamlarda bulunmaları, ellerini yıkamayı unutmaları ve pis ellerle lenslerine dokunma ihtimalleri nedeniyle, 13 yaş ve yukarısı lensler için en ideal yaşlar kabul ediliyor. Hatta bazıları bunun lise dönemine kadar çekilmesi gerektiğinden bile bahsediyorlar.

Dolayısıyla bu konuda karar temelde ailelere ve gençlere kalıyor. Çocuğunun lens kullanımına uygun bir sorumluluk duygusu taşıdığına inanan anne ve babalar, onun dilediği yaşta lens kullanmasına izin verebilir ve bu işin takibini yapabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.