Lenf Kanseri Nedir? Kanserin Tedavisinde Nasıl Bir Yöntem İzlenmelidir?

LENF KANSERİ NEDİR? KANSERİN TEDAVİSİNDE NASIL BİR YÖNTEM İZLENMELİDİR?

Yayın Tarihi30 Temmuz 2018 | EĞİTİM

Lenfoma günümüzde en sık rastlanılan kanser türlerinden biridir. Peki lenfoma nedir? Lenf kanseri olarak da bilinen bu kavram, lenfatik sistemdeki kanserleri anlatan genel bir terimdir. Bu kanserin farklı alt türleri vardır. Hodgkin ve non-Hodgkin, bu kanser türünden sadece ikisi. Görüldüğü yerler ise daha çok lenf bezlerinin bulunduğu yerlerdir. Hodgkin lenfoma, lenf düğümlerinin büyümesiyle kendini belli eder. Hodgkin olmayan lenf kanseri ise yavaş ilerleyen, hızlı ilerleyen ve çok hızlı ilerleyen olmak üzere 3 farklı grupta incelenebilir. Risk faktörü taşıyan bireylerde görülebileceği gibi hiç bir belirtisi olmayan kişilerde bile görülebilme ihtimali bulunur.

Lenf Kanserinde Kimler Risk Faktörü Taşıyabilir?

Lenf kanseri hiç bir risk faktörü taşımayan kişilerde bile görülebilir. Ancak hastalığın görülme ihtimalini artıran birtakım faktörler de vardır. HIV virüsü, bağışıklık sisteminin zayıflaması, hepatit C virüsü bu etkenler arasındadır. Aile öyküsünde kanser vakalarının görülmesi, radyasyona maruz kalma, yaş ve tarım ilaçları ise kanser riskini tetikleyen diğer unsurlardan birkaçıdır. Ancak her risk taşıyan kişilerde kanser görülecek diye bir kaide yoktur. Yani bu risk faktörleri ile karşı karşıya kalan her kişinin mutlaka lenf kanseri  olacağı düşünülmemesi gerekir.

Lenf Kanseri Belirtileri Nelerdir?

  • Düzenli kilo kaybı
  • Kaşıntı
  • Ateş, bulantı
  • Rahatsız edici derece gece terlemesi
  • Ağrısız şekilde büyüyen lenf bezleri
  • Karın bölgesinde sebebi bilinmeyen ağrı ve şişlik

Yukarıda yer verilen lenf kanseri belirtileri genellikle mikrobik hastalıkların varlılığında da kendini gösterebilir. Dolayısıyla hemen ilk belirtilerde lenfomanın olacağı akla getirilmemeli. Ancak 1-2 hafta boyunca şikayetler devam ediyorsa mutlaka bir doktor kontrolünden geçmek en doğrusudur.

Lenf Kanseri Tanı Yöntemleri Nelerdir?

Hastadaki lenf nodu kanseri işaret ediyorsa hiç vakit kaybedilmeden var olan kanser türünün lenf kanseri olup olmadığı kesinleştirilmelidir. Lenf kanseri tanı yöntemleri ise şunlardır:

Fiziki muayene: Boyun, koltuk altı, kasık, dirsek ve diz gerisindeki çukurluk kısmında büyümüş lenf bezlerinin var olup olmadığı kontrol edilir. Aynı zamanda karaciğer ve dalakta da olası bir büyümenin var olup olmadığı ortaya konur.

Biyopsi: Büyüyen lenf bezi risklibir boyut almışsa, biyopsiye başvurmak gerekir. Ancak iğne ile yapılan biyopsiler, lenf kanseri tedavisinde çoğu zaman sağlıklı sonuç vermeyebilir. Dolayısıyla çıkarılan lenf bezinin tamamı veya bir kısmı mutlaka pataloğa gönderilmelidir. Diğer başvurulacak yöntem ise kemik iliği biyopsisidir. Ayrıca boyun, karın ve akciğer kısımları bilgisayarlı tomografi ile mutlaka incelenmelidir.

Akciğer filmi: Lenf bezlerinin büyüklüğünü görmek için uygulanır.

Kan testleri: Ürik asit ve LHD gibi biyokimyasal incelemeler yapılır, tam kan sayımı yapılır.

Lenfoma Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilmelidir?

Kanserin tipi, evresi, hastanın yaşı ve herhangi bir başka rahatsızlığının varlığı lenfoma tedavisi konusunda belirleyici olan etkenler arasındadır. Hiç bir belirtisi olmayan ve daima yavaş ilerleyen non-Hodgkin lenf kanseri için başlangıçta ağır tedavilere gerek yoktur. Hastanın sık aralıklarda izlenmesi ile kanser kontrol altına alınabilir. Yavaş ilerleyen lenf kanseri için, radyoterapi, kemoterapi ve monoklonal antikorlar gibi biyolojik tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Orta ve hızlı ilerleyen lenfomalar ise agresif bir seyirle büyüdükleri için tanı ile birlikte gecikmeden tedaviye başlanmalıdır.

Hasta odaklı yaklaşımıyla 1997 yılından beri güvenilir sağlık hizmetleri sunan Florence Nightingale Hastaneleri Kanser Merkezi; multidisipliner anlayış esasına dayalı radyoloji, patoloji, tıbbi genetik, nükleer tıp, medikal onkoloji ve radyasyon onkolojisi gibi alanlardaki uzman hekim kadrosu ile köklü tedavi yöntemlerine imza atar. “Her Hasta Özeldir” ilkesi ile hareket eden Florence Nightingale Kanser Merkezi’nde, lenfoma gibi tüm kanser türlerinin tedavisi uluslararası standartlara uygun tam donanımlı tanı ve tıbbi görüntüleme faaliyetleri ile yürütülür. Ayrıca günübirlik tedavi destekçilerinden evde bakım hizmetlerine, acil yardımdan yoğun bakıma kadar kanserin her aşamasında hastalara güvenli ve konforlu bir tedavi sağlamaya özen gösterilir. Siz de lenf kanseri hakkında daha detaylı bilgi edinmek ve yenilikçi tanı ve tedavi yöntemlerinden faydalanmak ve alanında uzman doktorlara ulaşmak istiyorsanız Frorence Nightingale Hastaneleri’ni ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.