Lahana Turşusu Nasıl Yapılır Tarifi

LAHANA TURŞUSU NASIL YAPILIR TARİFİ

Lahana hem yemekleri, hem dolması, hem de çorbası ile oldukça dikkat çeken, kullanışlı kış malzemelerinden bir tanesi. Lakin onun turşusu da hem ülkemizde hem de diğer ülkelerde oldukça sıklıkla tercih ediliyor ve sofralarımızı süslemeye devam ediyor. Eskiler onu genelde evde hazırlarlardı ancak maalesef günümüzde çoğu kişi marketten hazır bir şekilde almayı tercih ediyor. Halbuki evde hazırlaması çok kolay ve katkısız bir şekilde doğal lahana turşusu elde edebilirsiniz. Lahana turşusu nasıl yapılır tarifi ile bu hafta karşınızdayız.

Lahana Turşusu Malzemeleri

 • Lahana (iki buçuk kilogram)
 • Kırmızı biber (iki adet)
 • Havuç (iki adet)
 • Acı biber (dört adet)
 • Sarımsak (on diş)
 • Maydanoz (bir demet)
 • Defne yaprağı (bir adet)
 • Su (iki buçuk su bardağı)
 • Sirke (iki buçuk su bardağı)
 • Nohut (sekiz adet)
 • Kaya tuzu (beş yemek kaşığı)

Lahana Turşusu Nasıl Yapılır Tarifi

Turşumuzu yapmaya başlarken ilk olarak dış yaprakları soyuyor ve ortadan kaldırıyoruz. Bunun ardından lahanamızı güzelce yıkıyor, tam ortasında yer alan ve kök olarak adlandırılan bölümü bıçağımızı kullanarak lahananın içerisinden çıkartıyoruz.

Şimdi elimizde lahanamızın geriye kalan güzel kısmı var. Artık bu lahanayı dört parçaya bölebiliriz ve parçaları da istediğimiz gibi doğrayabiliriz. Lahana dıştan içe doğru sertleştiği için iç kısımlara denk gelen parçaları olabildiğince küçük doğramanız doğru olacaktır. Doğradığımız lahanaları bol su içerisinde yıkıyoruz ve ardından fazla sularını da süzdürerek devam ediyoruz.

Artık havuçlarımızın kabuklarını soyabilir ve onları ince ince olacak şekilde doğrayabiliriz. Havuçlar hazır olunca turşuda kullanacağımız kavanozumuzu da içerisinde herhangi bir bakteri kalmaması için kaynar su ile temizliyor, kavanozun en dibine ise nohutlarımızı atıyoruz. Nohutlar turşumuza faydalı bakteri kaynağı olacaklar.

Artık lahanalarımızı bir kaba alabilir, burada kaya tuzu, sirkemiz ve sarımsaklarımız ile birlikte beş dakika kadar ovalayabiliriz ve ardından kavanozda neredeyse hiç bir boşluk kalmayacak şekilde onu güzelce içine tıkıyoruz. Lahanayı kavanoza eklerken arada bir havuç, kırmızı biber, maydanoz dallarını da içine atıyıor, ayrıca defne yaprağımızı ve acı biberimizi de ekliyoruz.

Artık her şey hazır olduğunda, karıştırma kabımızın içerisinde bulunan sirkeli karışımımızı su ile çoğaltıyor ve turşu kavanozumuzun içine boşaltıyoruz. Ancak suyun klorlu olmadığına emin olun çünkü klorlu su faydalı bakterilerin gelişimine engel olacaktır.

Su kavanozun en tepesine gelene kadar eklenmeye devam edilmeli. Artık turşumuzun kapağını kapatabilir ve onu kapalı bir yerde muhafaza edebiliriz. 10 gün boyunca bekleyen turşumuz hazır olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.