Kuvad Sendromu Nedir

KUVAD SENDROMU NEDİR?

Yayın Tarihi16 Ekim 2016 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Kuvad sendromu günümüzde farkına varılan ve giderek daha fazla kişide varlığı kanıtlanan ilginç sendromlar arasında yer alıyor ve her ne kadar normalde hep anne çocuk sağlığından bahsetsek de bu defa işin içine babaları da katmaya karar verdik. Zira kuvad sendromu babaları ilgilendiriyor diyebiliriz. Kuvad sendromu nedir diyenler için bulgularımızı ortaya dökelim.

Bu sendromun tanımına göre, baba adaylarının oldukça büyük bir yüzdesi, annenin gebeliği süresince gebelik belirtileri göstermeye başlıyorlar. Bağırsak problemleri, aşerme, hatta gebelik sancıları gibi belirtilerin kendilerinde de görüldüğünü söyleyen baba adayları, özellikle hamileliğin son haftalarına doğru giderek daha fazla şikayette bulunuyor, hatta bu problemler için doktorları ziyaret ediyorlar.

Eldeki verilere göz atıldığında, kendine güveni düşük, ekonomik düzeyi kötü, plansız bir gebeliğe sebep olmuş ve annesine çok bağlı erkeklerin bu sendroma yakalanma riskinin daha fazla olduğu görülüyor. Her ne kadar ülkemizde çok geçerli olmasa da ABD’de siyahilerin de bu sendroma yakalanma oranlarının daha yüksek olduğu görülmüş. Bilhassa geçmişte çalkantılı bir aile yaşamına sahip olanlar, kuvad sendromuna karşı çok daha hassaslar.

Pek çok baba adayında kuvad sendromunun belirtileri ilk başlardan itibaren ortaya çıkıyor ve gebelik yaklaştıkça belirtilerde daha da şiddetlenmeler olabiliyor. Baba adayları her ne kadar doğumun ardından bu belirtilerden kurtulsalar da, bazı babalarda doğumun ardından da bir kaç gün boyunca gebeymişçesine davranışların devam ettiğini gözlemlemek mümkün.

Kuvad sendromunun belirtilerine göz attığımızda, mide ve bağırsak problemleri, dişlerde sızı ve ağrılar, mide bulanması ve hatta kusma gibi gebelere özgü pek çok rahatsızlığı görebiliyoruz. Bazı baba adaylarında sabah bulantılarının bile ortaya çıkması, sendromun ne kadar ciddi değerlendirilmesi gerektiğini de bizlere gösteriyor. Şimdilik sendromun tam olarak hangi sebeplerden kaynaklandığına dair net bir veri olmasa da, baba adayının anne ile empati kurmasının bunda etkili olduğu ve baba olmaya hazırlıksız olmak gibi durumların da etkili olabileceği belirtiliyor.

Kuvad sendromunun bir tedavisi mevcut değil ancak baba adayları doğumdan sonra bu sendromdan kurtuluyorlar. Ayrıca bazı vakalarda babayı rahatlatmak üzere destek terapileri de uygulanabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.