Kuvad Sendromu Neden Olur

KUVAD SENDROMU NEDEN OLUR?

Son dönemlerde bilhassa gelişmiş ülkelerde görülmeye başlanan ilginç sendromlardan bir tanesi kuvad sendromu olarak karşımıza çıkıyor. Orijinal dilinde Couvade Sendromu olarak geçen bu ilginç sendrom, baba adaylarının eşlerinin hamileliği süresince hamile gibi belirtiler göstermeleri olarak tanımlanıyor ve bu nedenle kuvad sendromu nedir, neden olur sorusuna bir cevap vermeye karar verdik.

Her 10 baba adayından 1 tanesinde görülen kuvad sendromu, baba adaylarının annenin gebeliğinin 3. ayından sonra giderek hamileymiş gibi davranması şeklinde ortaya çıkıyor. Ortaya çıkan semptomlar ise her ne kadar başlangıçtan itibaren bir düşüş trendine girseler de, doğumun yaklaştığı zamanlarda tekrar yükselişe geçebiliyorlar.

Kuvad sendromuna yakalanmış olan baba adaylarında görülen rahatsızlıklar arasında sabah bulantıları, iştahsızlık veya fazla aşerme, sindirim problemleri, depresyon, huzursuzluk, baş ağrıları gibi normalde sadece gebelerde görülecek pek çok semptom bulunuyor. Bunun yanında baba adaylarının gebeymişçesine günü yatarak geçirmek istemeleri, hatta bazen doğum sancıları ve bebek tekmelemeleri hissedebilmeleri de kuvad sendromunun oldukça sık rastlanılan belirtileri arasında yer alıyor.

Bazı baba adayları bu sendromu geçirdiklerini fark bile etmiyorlar ve bu yüzden aslında %10 oranından çok daha fazla oranda görüldüğüne dair çeşitli görüşler de mevcut. Her baba adayında aynı şiddette görülmemesi onu tanısı zor bir hale getiriyor. Çünkü pek çok erkek bu süreçte bu rahatsızlıkların kuvad sendromundan kaynaklandığını farketmiyor ve normal bir hastalık geçiriyormuşçasına doktor kapılarını aşındırıyor.

Gebeliğin başından üçüncü ayına kadar ortaya çıkabilen sendrom bir süre sonra kendi kendine ortadan kalkıyor ve genellikle herhangi bir tedavi sürecine de ihtiyaç duyulmuyor. Fakat bir tanı koyulduysa psikoterapi kuvad sendromuna karşı oldukça etkili. İlerleyen gebeliklerde yeniden çıkma imkanı yüksek olsa da bazı vakalarda bunun olmadığı da gözleniyor.

Ancak anne adayının gebeliği süresince babanın gerçekten bir rahatsızlığa yakalanmış olma ihtimali olduğu için kendi kendinize kuvad sendromu teşhisi koymanız da iyi olmayacaktır. Bu nedenle doktorunuzla görüşmeli ve baba adayının gerekli tetkiklerden geçmesini sağlamalısınız. Eğer bulgular herhangi bir rahatsızlığa işaret etmiyorlarsa işte karşınızda nur topu gibi bir kuvad sendromu!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.