Kusursuz Bir Cilde Sahip Olmanın Yolları

KUSURSUZ BİR CİLDE SAHİP OLMANIN YOLLARI

Yayın Tarihi27 Temmuz 2016 | ESTETİK CERRAHİ

Cildimizin ne kadar kusursuz olacağını sınırlayan etkenlerden bir tanesi elbette genetik faktörler ancak yine de genetiğimizin müsaade ettiği kadar iyi bir cilde sahip olmak için dikkat etmemiz gereken onlarca farklı nokta var. Kusursuz bir cilde sahip olmanın yolları ise temelde onu iyi korumaktan geçiyor. Sizler için bu önemli noktalara biraz değinmeye karar verdik.

Gün içerisinde cildiğimize verdiğimiz zararın en büyük sebeplerinden bir tanesi, makyajımızı uzun sürelerle temizlememek. Bütün gün ofiste çalışanlar, eve gelince makyajı silmeye üşenenler veya gece makyajla birlikte uyuyanlar maalesef ciltlerindeki kırışıkların gün be gün arttığını göreceklerdir. Çünkü tenimiz geceleri nefes alır ve kendini tamir etmeye başlar. Bunu ondan alırsanız bir süre sonra zamana yorgun düşmeye başladığını göreceksiniz.

Cildinizi temizlemek için kullanacağınız temizlik malzemeleri de cilt tipinize göre kesinlikle değişmeli. Yağlı, yağsız, lekeli, lekesiz ciltler ve diğer varyasyonlar için kullanılacak olan cilt temizlik ürünleri değişiklik gösteriyorlar ve temizlik ürünlerinin üzerinde hangi cilt tipine uygun oldukları genellikle yazıyor.

30 yaşının üzerinde olanlar, ciltlerindeki kolajen miktarının devamlı olarak düşüş göstermesi sebebiyle kırışıklara biraz daha meyilli olacaklardır. Bu nedenle retinol içerikli kremler kullanarak cildinizin kolajen üretimine destek olabilir, böylece geceleri kendisini tamir etmesini sağlayabilirsiniz.

Ciltle çok az uğraşmak kadar çok fazla uğraşmak da maalesef bir süre sonra onu yormaya başlar. Sürekli olarak cildinizi nemlendiriyor, temizliyor, sürekli maskelerle onu daha iyi hale getirmeye çalışıyorsanız, buna biraz ara verin ve her şeyi tadında bırakmaya çalışın.

Sağlıklı beslenme, iyi uyku, stresten uzak bir hayat ve spor, sağlıklı bir cildin olmazsa olmazı. Cildinize ne kadar bakarsanız bakın, bunlar hayatınızda yoksa maalesef bir kaç yıl sonra teniniz iflas bayrağını çekecektir. Düzenli bir şekilde besleniyor, geceleri uykunuzu alıyor, ruhsal sorunlarınız için destek alıyor ve haftada bir kaç kez güzel bir yürüyüşe çıkıyorsanız, cildiniz de bundan nasibini alacaktır.

Günlük hayatta güneş kremi kullanarak cildi güneşin zararlı etkilerinden korumak da elzem. Zira güneş sadece güneşlenirken değil, her zaman cildinize zarar veriyor ve zararlı ışınların pek çoğu atmosferden direkt olarak teninize ulaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.