Kuru ve Yıpranmış Saçlar İçin Doğal Bakım Yapın

KURU VE YIPRANMIŞ SAÇLAR İÇİN DOĞAL BAKIM YAPIN

Yayın Tarihi21 Şubat 2013 | KOZMETİK BAKIM

Saçlarınız bazen kendi yapılarından dolayı bazen de çevresel koşullardan dolayı kuru, yıpranmış, mat ve kötü görünebilirler. Kendiliğinden yani genetik yapıdan dolayı bu özelliklere sahip olan saçlar bazen doğal bazen de daha profesyonel yöntemler ile canlı, sağlıklı bir yapıya kavuşturulabiliyorlar ancak bu işlemlerden sonra yeniden çevre koşullarına maruz kalmaları saçların güzelliğini tekrar kaybetmesine neden oluyor.

Bu çevresel faktörler arasında iklim koşulları, kötü beslenme, yoğun stres ve kötü psikolojik durum, hastalık ve rahatsızlıklar, yanlış bakım gibi onlarcası yer alıyor. Eğer sizin saçlarınız da bunlar yüzünden kötü görünüyorsa ve kuru, yıpranmış bir yapıya sahiplerse evinizde dikkat etmeniz gereken bazı yöntemleri kullanarak bu sağlıksız durumun önünü alabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken konuların arasında saçlarınızı taramak geliyor. Islakken tarak kullanarak taramanız gereken saçlarınızda fırça kullanmanız çok kötü sonuçlar doğuracaktır. Her ne kadar fırça kullanımı ülkemizde yaygın olsa da siz banyolarınızdan sonra ıslak saçınıza nazik ve yumuşak bir şekilde tarak uygulamaya devam etmelisiniz.

Bunun yanında ani sıcak ve ani soğuklar da saçlarınızın yapısında bozulmalara neden olduğundan dolayı mümkün olduğunca fön çekmek, saçlarınızı uzun süreli olarak kurutmak, çok sıcak ayarda saç kurutmak gibi zararlı işlemleri gerçekleştirmemelisiniz. Tüm bu nem ve ısı değişiklikleri saçlarınız üzerinde onarılması zor tahribatlara yol açacaklardır.

Hem kuaförlerde hem de evde kullanım için üretilmiş olan saç maskeleri kozmetik sektörünün saçlarımıza yaptığı katkılardan bir tanesi. Haftada bir veya bir kaç defa bu maskeleri dilerseniz kuaförde dilerseniz de evinizde gerçekleştirmeniz saçlarınız direncini, sağlığını, parlaklığını ve gücünü arttıracaktır.

Banyo veya saç yıkama sırasında çok yüksek kireç oranına sahip olan su kullanmanız saçınızın harap olmasına neden olacaktır. Özellikle büyük şehirlerde varolan sudaki bu kireç problemi sadece reklamlardaki gibi çamaşır makinenizin değil, aynı zamanda saçlarınızın da hasar görmesine neden olmaktadır. Eğer uyguladığınız tüm yöntemlere rağmen yine de saçlarınızda sorunlar varsa suyunuzu kontrol etmenizi öneriyoruz.

Perma, saç düzleştirme, saç maşası gibi saçın doğal şekli üzerinde değişiklikler gerçekleştiren pek çok kadın güzellik malzemesi de saçların kısa süre sonra kötü hale gelmesine neden olur. Hatta saçlarını çamaşır ütüsü ile düzleştiren kadınlar varlığını da dikkate alırsak bunun ne kadar sağlıksız bir işlem olduğunu görebiliriz. Eğer sorunlar baş gösterirse saçlarınıza bu eziyeti yapmaya bir süre ara vermeli ve onları dinlendirmelisiniz.

Temiz bir yastık ve yapay olmayan bir kılıf yatarken kullanabileceğiniz en iyi malzemelerdir. Pek çok doğal olmayan kumaşın saçlar üzerinde kötü etkisi olduğu bilindiğinden dolayı eskilerin kullandığı doğal malzemelerden üretilmiş olan yastık ve kılıfları kullanmayı unutmamalısınız.

İlgili Yazılarımız

ALLIK NASIL SÜRÜLÜR Allık nasıl sürülür konusu sağlıklı, canlı bir görünüme sahip olmak isteyenlerin ve elmacık kemiklerini öne çıkarmak isteyenlerin en çok ikilemde kald...
KOLTUK ALTI KARARMASINA KARŞI ÇÖZÜMLER Özellikle yaz günlerinde koltuk altı kararması kadınların en çok başına bela olan etkenlerden bir tanesi. Kol bölgesini açıkta bırakan kıyafetlerin gi...
GENÇ VE SAĞLIKLI KALMANIN YOLLARI NELERDİR Genç, sağlıklı ve zinde kalmak hem kadınların hem de erkeklerin her zaman sahip olmak istedikleri özelliklerden bir tanesi. Her ne kadar zamana yenilm...
KALICI MAKYAJ NEDİR, NASIL YAPILIR Makyaj kadın bakımının en önemli parçalarından birisi ve kadınların vazgeçemediği makyaj yapma uygun vakit yoksa büyük eziyetlerden birisi haline gele...
GÖZ ALTI MORLUKLARI NASIL GEÇER Göz altı morlukları hem kadınlarda hem de erkeklerde en rahatsız edici bulunan fiziksel özelliklerden bir tanesi. Göz altı morluğu yahut halkaları ola...
SEKSİ VE ÇEKİCİ OLMANIN YOLLARI Seksi ve çekici görünmek özellikle evliliğinizin ilk zamanlarını özlüyorsanız eşinizi harekete geçirebileceğiniz ve vaktinizi çok daha eğlenceli bir ş...
DOĞAL SAÇ BAKIMI NASIL YAPILIR Saçlar her ne kadar erkekler için çok ön planda olmasalar da kadınların her gün oldukça büyük vakit ayırdıkları yerlerden birisi. Güzel, bakımlı ve pa...
SİVİLCE İZLERİ NASIL GEÇER Sivilceler çoğunlukla ergenlikte, hatta erkek çocuklarında daha yoğun olmak üzere görülseler de ergenlik sonrası yetişkinlik döneminde de yoğun olarak...

10 Responses to KURU VE YIPRANMIŞ SAÇLAR İÇİN DOĞAL BAKIM YAPIN

 1. Irmak diyor ki:

  Merhaba benim saçlar her zaman kuru ve cansızdı. Bıkmıştım, herkes bakım yapmamı söylüyordu. En sonunda araştıra araştıra Zigavus’u keşfettim. Zeytinyağlı şampuanını aldım. 4 aydır kullanıyorum saçlarım kendine geldi 🙂 Haftada bir yine Zigavus’un aloe veralı saç bakım maskesini saçlarıma uyguluyorum. Eczaneden sizde alabilirsiniz.

 2. Ebru abdullah acar diyor ki:

  250 tlye alinan keratin sac uzatiyormu

 3. semira diyor ki:

  benım saçlarım üst üste boyadığım için yanmıştı kuaförde kestirdin düzgün bir şekle girsin diye ama eskı uzun saçlarımı ıstıyordum ben ablası kuaför arkadaşımın tavsiyesi üzerine liquid keratin dip bakıms eti aldım gerçekten de çok kısa sürede sonuç verdi uzun saçlarıma kavuştum

 4. tuba diyor ki:

  bu keratin türkiyede yeni gelişmede olduğundan tecrübe edenlerin yorumlarına şiddetli ihtiyaç var. bende saç dökülme ve saç derisinde kaşıntı ve sivilcilenme yaşıyordum. üçlü katkısız liquid keratin dip bakım ürünüyle tanışınca problemim çözüldü.sonuçu resimlerle merak edenlerle paylaşmak istiyorum.

 5. Neriman diyor ki:

  Kırık ve yıpranmış veya dökülen saçları liquid keratin serumdan başka bir şey düzeltemiyor. benım tavsıyem keratinbakim.com dan ürün alın hepsi doğal ve güzel.

 6. Ezgi diyor ki:

  Betül hanımın tavsiyesi gerçekten çok güzel yorumundan sonra baktım ve bende satın aldım ve oldukça memnunum kesinlikle öneriyorum yanmış saçlara birebir geç olmadan doğal keratin bakımı seti alın.

 7. Nazlıhan Kuşçu diyor ki:

  Saçlarım röfleden ötürü yandı.Çok ürün denedim ama hep hüsran 🙁 en son Luquid keratin serum uygulaması yaptık.Ürün uzmanı Serhatbey ile beraber o kadar güzel bir kür çizdiki keşke Before&After gösterme şansım olsaydı.Saf keratin ile saçlarım pırıl pırıl,Serhatbey ilgi alakanıza teşekkürler.Denenmeli!!!

 8. Betül Yaş diyor ki:

  Saçlarım kuaförde yandı ve sonunda kestirdim, şu an hızlı uzaması için 215 tl ye Keratin Dip Bakım Seti aldım, hem dökülmem durdu hem de saçlarım hızlı uzadı, çok memnunum. Saçlarımda parlalaklık ve güçlenme başladı, mat görünumden de kurtulmuş oldum.

 9. Feride diyor ki:

  ıpranmadan dolayı saçım çok sert ve matlaşmıştı. Ne denediysem pek olmadı. Sonunda Katkısız Keratin buldum. Hemen saçıma evde kendim yükledim, Ardından da katkısız keratin yağından maske yaptım, saçlarım hem onarıldı hem de muhteşem yumuşak ve ipeksi parlak oldu, Gözlerime inanamadım ve etkisi de hala devam ediyor. Herkese tavsıye ederım. Not. Saçları yumuşacık yapan organık Likid Keratin Şampuanını da deneyin çok çok güzel..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.