Kuru Ciltler İçin Öneriler

KURU CİLTLER İÇİN ÖNERİLER

Yayın Tarihi22 Aralık 2017 | KOZMETİK BAKIM

Cilt kuruluğu maalesef kadınlarda erkeklerden daha çok görülen deri problemleri arasında yer alıyor çünkü kadınların hormonal dengelerindeki sürekli değişim, cildi de dış faktörlere daha açık hale getirirken, aynı zamanda cildin içten doğru şekilde beslenmesine ve tamir edilmesine de engel oluyor. Dolayısıyla kuru ciltler için öneriler arayanlara bazı temel bilgileri bir araya getirdik ve kuru cilt probleminden kurtulmanız için atabileceğiniz adımları değerlendirdik.

Ciltte kuruluk görüldüğü zaman ortaya çıkan en büyük belirtilerden bir tanesi, bölgesel soyulmaların ve pullanmaların meydana gelmesidir. Ancak bu durum genellikle daha ağır vakalarda ortaya çıkar ve kuruluk yaşayanların bir kısmı soyulma gibi şeyleri görmezler bile. Bunun yanında cildin ince olduğu bölgelerde yaşanan kırışıklıklar bir diğer işarettir. Göz altları, dudakların üst kısımları ve boyun bölgesi bu konuda en çok sıkıntı yaşanan bölgeler arasında olmaktadır. Buralardaki cilt esneyemediği için kırışıklara gebe olmaktadır ve bu yüzden bir an önce cildi nemlendirme ihtiyacı ortaya çıkmaktadır.

Bu problemleri yaşayanların ilk olarak bakım ürünlerine sarılmadan önce doğru bir hayat tarzı belirlemeleri gerekiyor. Çünkü cilde dışarıdan ne kadar bakarsanız bakın esas tedavi içten bakım sayesinde olacaktır. Bu nedenle kaloriferli ve klimalı ortamların kuru havasından sakınmalı, aşırı soğukların cilde nüfuz etmesine engel olmalı, korunmasız şekilde güneşe çıkmamalısınız. Ayrıca alkol, sigara, kahve, çay gibi ürünlerin kullanımına bir son vermeli, sağlıksız gıdaları tüketmemeli, dengeli bir beslenme düzeni oluşturmalı, bol bol su içmelisiniz. Bunlar cildin yıllara bağlı olarak yaşanan yıpranmasına engel olacaklardır ve yaşlanma karşıtı etkilerde bulunacaklardır.

Elbette dışarıdan bakımın da önemi var. Bunun için yapay nemlendiriciler yerine hindistan cevizi yağı gibi doğal yoldan nemlenme etkisi sağlayan ürünleri kullanabilirsiniz. Ayrıca haftada bir defa hafif bir peeling uygulamak, canlı hücreleri yüzeye çıkaracaktır ve böylece cildiniz çok daha sağlıklı görünecektir. Fakat bu uygulamalarda aşırıya kaçmayın çünkü cildi çok fazla kurcalamak ve çok fazla ürün kullanmak, bu defa aşırı yağlanma probleminin ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Cilt aşırı stres, psikolojik baskı ve keder karşısında da kötü tepkiler verir. Kendinizi rahatlatabilmek için adımlar atmayı unutmamalı, psikolojik problemleriniz varsa uzmanlardan destek almalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.