Kurban Eti Ne Kadar Dinlenmeli

KURBAN ETİ NE KADAR DİNLENMELİ?

Yayın Tarihi24 Ağustos 2017 | BESLENME

Mübarek kurban bayramına çok az kaldı ve pek çok kişi şimdiden kurbanlıklarını aldı ve onu kesebilmek için bayram gününü beklemeye başladı. Ancak kurbanın uzun yıllardır devam eden dini bir sorumluluk ve gelenek olmasına karşın maalesef etlerin tüketilmesinde hala yapılan pek çok yanlışlık da mevcut. Bu yanlışlıklar her ne kadar ufak gibi görünseler de bilhassa kalp damar, mide, bağırsak hastalıklarına sahip olanlar ve diğer kronik hastalıklardan muzdarip olanlar, ayrıca yaşlılar için ciddi sağlık tehlikeleri barındırıyorlar. Dolayısıyla kurban eti ne kadar dinlenmeli sorusunun yanında kurban etini tüketmenin de bir kaç temel noktasına değinmeden geçmeyeceğiz.

Kurbanlık hayvan kesildiği zaman 24 saat süresince kasları kasılı konumda kalır ve buna ölüm sertliği denir. İnsanlar öldüğü zaman da ortaya çıkan bu reaksiyon, kasların doğal hallerinin aslında kasılmış olmasından kaynaklanır ve canlı olan bedende kasların gevşek tutulmaları için çaba gösterilir. Ancak yeni kesilmiş olan bir kurbanın üzerinden henüz 24 saat geçmediyse kaslar hala kasılı haldedirler ve bu durum hem etin pişmesini daha zor hale getirir, hem de pişmiş etin hazmı zor kalmaya devam eder. Buzdolabında en az 24 saat, tercihen bir kaç gün bekletilen kurban etleri ise hem hazım anlamında daha kolay olacaklardır hem de pişmeleri daha iyi olacaktır.

Kurban etinin sakatat kısımlarını tüketmek de bayramda genellikle hastalıklara sebep oluyor. Bu etlerin bol kolesterol barındırmaları, bilhassa damar hastalıklarından muzdarip olanların başını ağrıtabiliyor ve bu nedenle hayvanların yağsız ve direkt etten oluşan dokularını tüketmeye çalışmak daha faydalı olacaktır. Bu organlarda kas kasılması meydana gelmez ancak bakteri oluşumlarına daha müsait olduklarından onları çok uzun süreler bekletmeden tüketmek gerekir.

Bayramda hemen bir mangal kurmak veya et kavurmak geleneksel olmuştur ancak bunun yerine haşlanmış suda onları haşlamak, yanlarına bir miktar sebze ilavesi yaparak yemeği zenginleştirmek, etleri tüketmek için daha sağlıklı bir ortam sunacaktır. Bu etlerin zaten yağlı olmaları nedeniyle yemeklerinize yağ eklemekten de çekinebilirsiniz. Fakat unutmayın, bayramda tıka basa sürekli kırmızı et yemek sizi fazla yoracaktır ve bu nedenle tüketimi gelecek aylara bırakmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.