Kurban Eti Nasıl Saklanır

KURBAN ETİ NASIL SAKLANIR?

Yayın Tarihi10 Eylül 2016 | YEMEK TARİFLERİ

Kurban bayramı sonunda geldi çattı ancak kurban kesenlerin veya bir şekilde eline et geçenlerin en merak ettikleri konulardan birisi elbette kurban eti nasıl saklanır sorusunun cevabı. Normalde yemek tarifleri ile bu kategorimize devam ediyorduk ancak kurbanda pek çok kişinin etleri yanlış bir şekilde saklaması sebebiyle bu konuya değinmek büyük bir önem kazandı. Dilerseniz nelere dikkat edilmesi gerektiğini maddeler halinde hep beraber inceleyelim.

Parçalarına Ayrılarak Saklanmalı

Kurban etini uzun vadeli olarak saklayabilmek ve hem lezzetlerinden hem de sağlıklarından gitmesini önlemek için butlarını, sırtını, kaburgalarını ve kemiklerini birbirinden ayırmalı, her bir bölümü ince parçalar halinde doğradıktan sonra derin dondurucuda saklamalıyız. Aksi taktirde etin temel niteliği daha çabuk bozulacaktır ve donmuş etlerin büyük parçalarını ayırmak için tüm eti çözmek gerekecektir.

Hemen Tüketilmemeliler

Kurbanı kestikten sonra mangal yakmak ya da kavurma yapmak hepimizin en sevdiği şeyler arasında. Fakat bu temelde pek de doğru sayılmaz çünkü yeni kesilmiş eti hem hazmetmesi hem de tüketmesi bir hayli zordur. Vücudumuzu zorlamamak, ayrıca etin tadının yerine gelmesini sağlamak için etleri dolapta bir iki gün boyunca dinlendirmemiz gerekli. Hemen tüketmek isteyenler ise önce etleri kuşbaşı yapmalı, sonra da ilk önce kaynatıp suyunu çektirmeliler. Suyu çekilen etler hala sertlerse ve kanlarını atmamışlarsa su ekledikten sonra tekrar çektirmek gerekli.

Buzdan Uzak Kalmalı

Etleri buzluğa ya da derin dondurucuya attığımız zaman, su veya buzlar ile temasını kesmemiz gerekli. Bu nedenle buzluğa koymadan önce etlerinizi yıkamamalı, çözüldükten sonra kullanacağınız zaman yıkamalısınız. Etlere buz değmesi veya ıslak şekilde dondurulmaları maalesef etin tadını bozacaktır.

Çok Uzun Süre Saklamayın

Etleri dondurduktan sonra çok uzun süreler saklayabileceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Pek çok et normal buzdolabının buzluk kısmında sadece 1 hafta dayanır, derin dondurucularda ise 3 ay kadar idare eder. Buzdolabının alt kısmı ise etleri sadece 3 gün saklamanıza müsaade eder. Bu süreleri her ne kadar biraz esnetmek mümkün olsa da ipin ucunu kaçırmamalısınız.

Pastırma veya Sucuk Olarak Uzun Vadeli Saklama

Etlerin bozulmadan daha da uzun süreli olarak saklanabilmeleri için pastırma veya sucuk haline getirilmeleri gerekli. Fakat bunların nasıl hazırlanacağına dair gerekli bilgileri sizlerle gelecek haftalarda paylaşacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.