Kurban Bayramında Beslenme Önerileri

KURBAN BAYRAMINDA BESLENME ÖNERİLERİ

Yayın Tarihi05 Eylül 2016 | BESLENME

Kurban bayramı, hem dini bir ibadeti tamamladığımız, hem de kurbanlıklardan bize düşen payı keyifle tükettiğimiz için en keyifle geçirdiğimiz bayramlardan bir tanesi. Ancak zaman zaman bu coşku kaynağı sebebiyle bayramda beslenmemize dikkat etmiyor, kendimizi büyük bir sağlık riski altına atıyoruz. Kurban bayramında beslenme önerileri ise uzmanların en çok dikkat çektikleri konular arasında yer alıyorlar.

Kurban bayramında sizin de tahmin edeceğiniz üzere, sıklıkla kurban eti pişirilip yeniliyor ve aslında beslenmeden kaynaklı sağlık sıkıntılarının en büyük sebeplerinden bir tanesi bu. Zira çok ağır ve fazla yemek yemenin kalp krizini tetiklediği tüm uzmanlar tarafından artık kabul ediliyor ve kurban bayramında yaşanan sağlık sorunlarının en temel sebebi çok fazla yemek. Size çok miktarda güzelce hazırlanmış bir kırmızı et sunulmuş olabilir ancak kendi sınırlarınızı bilmek ve bu sınırlar dahilinde yemek yemek, sağlığınızı koruyabilmek için elzem.

Ayrıca kesilen kurban etlerinin tüketilmeden önce en az bir gün buzdolabında bekletilmeleri gerekiyor. Bu bekletme süreci sayesinde hem etin suyu çıkacaktır ve pişirmesi daha kolay olacaktır, hem de kurban kesimi esnasında ortaya çıkan adrenalin, laktik asit gibi diğer maddelerin kaybolması ile et daha yumuşak, kolay sindirilir bir hale gelecektir. Maalesef kurban kesilir kesilmez onu pişirip yemeye çalışmak, sert, tatsız ve keyifsiz bir yemek deneyimine sebep olacaktır.

Eğer bayramda bol bol et yemeyi planlıyorsanız, yemeğinizin yanında pilav gibi bol karbonhidratlı, tatlılar gibi bol şekerli şeyleri yemekten uzak durmalısınız. Çünkü zaten hazmetmesi zor olan etin yanına bir de bunları eklerseniz, maalesef kilo ve sağlık bakımından risk altına girmeniz muhtemel. Onun yerine etin yanına hazırlanmış yağsız bir salata yahut güzel bir yoğurt, yemeğin tamamlayıcısı olarak daha fazla keyif verecektir, sindirim bakımından da kolay olacaktır.

Etinizi pişirirken mümkün mertebe haşlama, ızgara, sote, fırında et gibi sağlıklı yöntemleri tercih etmeli, kızartma ve kavurma gibi seçeneklerden uzak durmalısınız. Kavurma ve kızartmaların kanser oluşumunda büyük etkisi olan pişirme seçenekleri oldukları kesinlikle unutulmamalı. Ayrıca pişirme işlemlerini kısık ve az ateşte yaparsanız yemeğinizin besin değerleri de korunacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.