Kupa Çekmek Nelere İyi Gelir

KUPA ÇEKMEK NELERE İYİ GELİR?

Kupa çekmek veya ülkemizde bardak çekmek olarak da adlandırılan tedavi yöntemi, uzun yıllardır kullanılıyor ancak son senelerde eski popülerliğinin pek de kalmadığını belirtmek gerekiyor. Halbuki alternatif tıp tedavilerinde sıklıkla uygulanan bu tedavi yöntemi, hem Türk tarihinde hem de Çin tıbbında büyük bir öneme sahip. Hatta bazı ülkelerde bardak çekmenin hacamat adı altında kan çıkana kadar yapıldığını da belirtmek gerekiyor. Ancak bugünkü konumuz hacamat kadar kan çıkmasını sağlayan bir tedavi değil, sadece derinin vakumlanarak çekilmesini sağlayan kupa tedavisi. Kupa çekmek nelere iyi gelir diyenler için bu yöntemin biraz daha detaylarına inelim.

Kupa çekmenin genel olarak hangi rahatsızlıklara iyi geldiğini uzmanlar şu şekilde sıralıyorlar:

  • Romatizma ağrıları
  • Disk kaymasından kaynaklanan ağrılar
  • Kireçlenmeden dolayı ortaya çıkan ağrılar
  • Eklemlerde ortaya çıkan zorlama sebepli ağrılar
  • Baş ağrısı
  • Bel tutulması
  • Soğuk algınlığı semptomlarının ortadan kaldırılması
  • Aşırı yorgunluk sonucu oluşan ağrılar
  • Fibromiyalji neticesinde ortaya çıkan kas ağrıları

Farkedebileceğiniz gibi bardak çekme yöntemi genel olarak kas ve eklemlere bağlı ağrıların ortaya kaldırılmasında kullanılıyor ancak zaman zaman soğuk algınlığından kaynaklanan ağrı ve sızıları da ortadan kaldırabiliyor.

Yöntemin bu derecede faydalı olabilmesinin temel sebebi ise, oluşan vakum sonucunda dışarı doğru gelen deriye olan kan akışının ciddi anlamda artması. Yani hem kabaran deri hem de onun altındaki kas ve bağ dokuları, kupa çekme sırasında bol bol besin ve oksijen elde edebiliyor, böylece kendilerini daha iyi tedavi etmeye başlıyorlar. Özellikle çok yoğun fiziksel aktiviteler sonrasında ortaya çıkan laktik asitten kaynaklanan ağrılarda, bu asidin ortadan kaldırılması ve idrar ile atılması için oldukça güzel fırsatlar sunuyor.

Derinin bu şekilde uyarılması, onun kolajen ve tamir edici maddeleri salgılamasına da sebep olarak onu bir tamir sürecine sokuyor. Bu sayede hem üst hem de alt katmanlar tamir işlerine başlayarak ağrı ve sızılara sebep olan faktörleri ortadan kaldırıyorlar.

Baş ağrılarının ortadan kalkma sebebi ise aslında baş ağrılarının pek çoğunun vücudun diğer bölgelerindeki ağrıların bir semptomu olarak ortaya çıkmasıdır. Başımız ağrıdığında aslında ağrıyan şey beynimiz değil, kafatası çevresindeki kas dokulardır ve bunun sebebi de rahatsızlıkların sinirler vasıtasıyla bu bölgedeki kasları uyarmasıdır. Diğer bölgelerdeki sızı ve ağrılar ortadan kalktıklarında baş ağrıları da son bulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.