Kulak Tıkanıklığı Nasıl Geçer

KULAK TIKANIKLIĞI NASIL GEÇER?

Kulak tıkanıklığı nasıl geçer sorusuna tam olarak net bir cevap vermek oldukça zor çünkü tıkanıklığın nedeni bazen sadece basit bir pislik sorunu olabilirken, bazen çok daha ciddi problemlerden de kaynaklanabiliyor. Dolayısıyla karşılaşabileceğiniz problemlere genel bir bakış atarak bilgi havuzunuzu genişletmeye çaba göstereceğiz.

Kulak tıkanıklığında genellikle daha az ses duyulur ancak bazen bunu baş ağrısı, kulak ağrısı, baş dönmesi, uğultu gibi diğer belirtiler de takip eder. Bilhassa orta kulaktaki basınç bozuklukları kulağın sanki bir şeyle doldurulmuş gibi davranmasına sebep olur ve bu da rahatsızlık verir. Bilhassa östaki kanallarındaki iç dış basınç dengesinin bozulması bu tıkanıklığa ciddi anlamda sebep olabilmektedir. Bazı soğuk algınlığı gibi hastalıkların östaki borusunda tıkanmaya sebep olabilmesi, basınç değişimlerinin aniden gerçekleşmesi ve bir sebepten dolayı dengenin bozulması da sebepleri arasında bulunuyor. Bu tip tıkanıklıklar genellikle esneme sırasında veya ağzımızı açık tuttuğumuzda kendine gelen denge sayesinde geçerler ve ciddi bir şey yapmaya gerek kalmaz.

Östaki borusundan kaynaklanan tıkanmalar en sık rastlanan tıkanmalardır ve çocuklardaki borunun henüz tam anlamıyla gelişmemiş olması ve çocukların sık sık soğuk algınlığı geçirmeleri de buna destek olur. Bazı alerjiler, lenf bezi problemleri ve rahatsızlıklar da borunun sıvıyla dolarak tıkanmasının sebepleri arasında yer alabilirler. Özellikle çok ağır vakalarda dengenin kaybedilmesi ve kulakta ağrılar yaşamak da mümkün olur.

Bu vakalarda yutkunmayı denemek, esnemek veya sakız çiğnemek gerekli. Bu işlemler muhtemelen tıkanıklığın geçmesini sağlayacaktır. Lakin işe yaramaması halinde nefes aldıktan sonra burun deliklerinizi kapatabilir ve hafifçe üflemeye çalışabilirsiniz. Ancak bunu yaparken çok abartmayın çünkü fazla basınç gelmesi kulaklara zarar verecektir. Açılması halinde burun çekmemeye çalışın çünkü o zaman da tekrar tıkanması ihtimali var.

Bunun yanında dekonjestanlar, topikal burun steroidleri ve vantilasyon tüpleri de kulak tıkanıkları için kullanılıyorlar ancak bunları doktorunuzun denetiminde yapmanız gerekiyor. Bilinçsizce kullanılan tıbbi ürünlerin kulağa zarar verme ihtimalleri oldukça yüksek. Eğer kulak tıkanıklığı çok aşırı miktardaysa veya iki haftadan daha uzun sürüyorsa bir tıbbi kuruma başvurmayı da unutmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.