Kulak Çınlaması Nedenleri

KULAK ÇINLAMASI NEDENLERİ

Kulak çınlaması genellikle birinin bizi andığına yorulur ancak bu hafif rahatsızlığın zaman zaman ciddi derecede rahatsızlık verecek boyutlara erişmesi de mümkün. Dolayısıyla kulak çınlamasını çok fazla hafife almamak ve duruma göre uzmanlara başvurmak da gerekebiliyor. Kulak çınlaması nedenleri ve çınlamaya dair diğer bilgileri sizler için bir araya getirdik.

Kulağınızdaki çınlama bir veya iki kulakta birden olabilir, kesintili veya kesintisiz olabilir, çınlama değil uğultu şeklinde de olabilir ve sessiz bir odada kaldığınızda daha fazla dikkat çeker. Bazen kalp atışlarımıza göre kulağımızdaki ses de ritimli bir şekilde değişiklik gösterebilir. Bu sesler genelde çok ciddi rahatsızlıklar vermeseler de devamlı ve şiddetli olmaları halinde kişinin hayat kalitesini ciddi anlamda düşürebilirler.

Kulak çınlamasının en temel sebepleri arasında çok uzun sürelerle yüksek seslere maruz kalmak bulunmaktadır. Yüksek sese maruz kalmanın uzun vadede işitme kaybına da sebep olduğu bilindiğinden, yüksek ses kaynaklı çınlama sahibi olanların işitme kaybı yaşamış olmaları da çok muhtemel. Dolayısıyla çok yüksek sesle müzik dinlemekten kaçınmak, mesleki olarak sese maruz kalınıyorsa bir kulaklık kullanarak kulağa giren sesleri engellemek oldukça önemli. Fiziksel olarak aşırı yorgunluk, uykusuzluk ve stresin de kulak çınlamalarına sebep oldukları biliniyor ancak bunun tam sebebi henüz keşfedilebilmiş değil.

Kulak çınlamasının etkilerini hafifletebilmek için aşağıdaki maddelere de dikkat etmek gerekiyor:

  • Sessiz odada çınlama daha çok duyulur, arkaplanda hafif bir müzik açabilirsiniz
  • Meditasyon ile strese karşı gelebilirsiniz
  • Dikkatinizi çınlama harici şeylere verin
  • Çok gürültülü ortamlarda bulunmaktan çekinin
  • Spor yaparak kan akışını hızlandırın
  • Sigara ve alkol, ayrıca kafein içeren içecekleri bırakın

Lakin çınlamalarınızla birlikte denge kaybı, baş dönmesi, ciddi işitme kaybı gibi belirtiler görülüyorsa, yüzünüzde koordinasyon bozukluğu mevcutsa, kazalardan sonra çınlama ortaya çıktıysa ve çınlamaların şiddeti her gün artıyor ve sıklığı da artıyorsa bir uzmana görünmenizin vakti gelmiş demektir.

Zira kulak çınlaması bazen daha ciddi rahatsızlıkların bir işaretidir ve bu rahatsızlıklar ortadan kaldırılmadıkları sürece çınlama devam eder. Dolayısıyla gerekli tetkikleri yaptırarak size rahatsızlık veren bu durumun üstesinden gelebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.