Kükürtlü Sabunun Faydaları Nelerdir

KÜKÜRTLÜ SABUNUN FAYDALARI NELERDİR?

İnsanlık tarihi kadar eski bir madde olan kükürt, geçmişte olduğu kadar günümüzde de bazı sabunların içerisinde kullanılıyor ve temelde yanıcı bir kimyasal olsa dahi insan vücudu için de çok sayıda fayda barındırıyor. Soğan doğradığımızda gözlerimizi yakan o kokunun da kükürtten kaynaklandığını unutmamak lazım. Yani kükürt aslında yemeklerimizde bile bizimle birlikte ve havaya oldukça hızlı bir şekilde karıştığı için saf olarak dokunulmadığı ve koklanmadığı sürece herhangi bir soruna da yol açmıyor.

Kükürtlü sabunlar mikropları, mantarları ve bakterileri öldüren bir yapıya sahip oldukları için temizlikte oldukça ciddi faydalar sağlıyorlar. Bilhassa bu tip etkenlerden dolayı cilt rahatsızlıkları yaşayanlar, ciltlerini temizlemek ve onu zararlı faktörlerden korumak için kükürtlü sabunlara güvenle başvurabilirler. Bu konuda yapılan araştırmalara göre uyuz gibi parazit kaynaklı rahatsızlıklardan tutun da sivilcelere kadar kükürtlü sabunların bir hayli etkili olduklarını gösteriyor.

Kükürtlü sabunun dikkat çekici yanlarından bir tanesi cildin yağ ve nem düzeyini düşürebilmesi. Her ne kadar cildi kuru olanlar onu kullanmaktan imtina etmelilerse de, yağlı ve sivilceye yatkın bir tene sahip olanlar, kükürtlü sabunlar sayesinde bu yağ oranını düşürebilir, ayrıca sivilce oluşumuna davetiye çıkarak tıkalı gözenekleri de açabilirler. Sivilcelerin genellikle yağlı ciltlerin bir sorunu olduğunu dikkate alırsak kükürtlü sabun bilhassa ergenlik dönemindeki okuyucularımıza destek olacaktır. Koldaki ve sırttaki sivilcelerin ortadan kaldırılmasında da kükürtlü sabunun payı büyük olacaktır.

Sedef hastalığına ülkemizde sıklıkla rastlanıyor ve genellikle vücudumuzun bağışıklık sistemine dair bir rahatsızlık olduğu belirtiliyor. Ellerde ve cildin diğer bölgelerinde pul pul bir görünüme sebep olan sedef hastalığı ile mücadele ederken kükürtlü sabunlardan faydalanmak da mümkün. Doğal bir dezenfektan olan kükürt, cildinizdeki sedefi azdırabilecek bakterileri ortadan kaldırırken aynı zamanda yağ düzenleme etkisi sayesinde derinin kendini tedavi etmesini de kolaylaştırmaktadır.

Cildinizi en iyi şekilde temizlemek için de kükürtlü sabunlardan faydalanabilirsiniz. Enfeksiyonları bile kurutabilen yapısı aynı zamanda detoks ve sıkılaştırma etkileri de sağlamaktadır. Bunun yanında hem saçlarımız hem de tırnaklarımız için gerekli olan keratin maddesinin üretimine de destek çıktığı için bunların güçlenmesine katkıda bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.