Küçük Yaşta Makyaj Yapmanın Zararları Nelerdir

KÜÇÜK YAŞTA MAKYAJ YAPMANIN ZARARLARI NELERDİR?

Kız çocuklarının annelerini veya ablalarını ciddi anlamda kendilerine birer rol model olarak gördükleri bir gerçek. Ancak bu durum onları bazı konularda risklere daha açık hale getiriyor ve makyaj yapmak da bunlardan bir tanesi. Küçük yaşta makyaj yapmanın zararları hakkında sizler için bir kaç bilgi topladık ve elimizdeki bu bilgileri paylaşmak istiyoruz. Zira makyaj malzemelerinin özellikle gelişim sürecindeki çocuklar için fiziksel ve ruhsal anlamda ciddi yan etkileri bulunabiliyor.

Kız çocukları yaklaşık olarak üç yaşlarına geldiklerinde kendilerinin farklı bir cinsiyete sahip olduklarını farkederler ve bunun ardından bir iki yıl sürecek bir süreçle birlikte kendilerini anneleri ile bütünleştirir, bazen de onunla rekabet içerisine girerler. Dolayısıyla bu süre içerisinde kendi cinsiyet rollerini öğrendikleri ve benimsedikleri bir gerçek. Yani bu dönemde bir kadın olacaklarının farkına varırlar ve bu konuda annelerinden çok şey öğrenirler.

Üç ile beş yaşları arasında ise artık kız çocukları kendilerini anneleri gibi daha büyük gösterme peşine düşerler çünkü artık ciddi bir rekabet mevcuttur. Bu yaşlarda bulunan kız çocukları daha kadınsı giysiler peşinde olabilir, makyaj yapma taleplerini belirtebilir, hatta kendi kendilerine makyaj için çaba gösterebilirler. Bu talepler zaman zaman son bulabilirler ancak yeniden ortaya çıkmaları 8-10 yaş civarı mevcut olan erken ergenlik dönemini bulabilmektedir.

Kozmetik malzemeler çeşitli deri hastalıklarına sebep olabildikleri gibi aynı zamanda henüz gelişim süreci içerisinde olan çocuklarda hormonal dengesizliklere de yol açabiliyorlar. Hatta bazen aşırı kullanımlarda karaciğer sağlığı üzerinde de olumsuz etkiler tespit edilmiş durumda. Yapılan araştırmalar bazı makyaj malzemelerinin içerisinde kurşun bile bulunduğunu, bunun çocuk gelişimine sekte vurduğunu ve ayrıca neredeyse her organa dair bir hastalığa yol açabildiğini gösteriyor. Dolayısıyla gelişim süreçleri tamamlanana kadar sağlıklı bir yapıya sahip olması gereken çocuklarımız, kozmetiklerin yetişkinler için tasarlanmış olmalarından dolayı zarar görüyorlar. Kozmetik malzemelerdeki pek çok içerik yetişkinlerin tolere edebileceği şekilde hazırlanıyor ve çocuklar için fazla miktarda zararlı madde barındırabiliyorlar.

Bunun yanında çocukların birer cinsel nesne haline gelmelerine neden olan erken yaşta makyaj, çocuğun kendini önce bir insan değil bir kadın olarak görmesine neden olabilir ve bu da ilerleyen senelerde cinsel kimliği fazla öne çıkan bir karakterin oluşmasını sağlayabilir.

Çocukların bu konudaki eğilimlerini biraz da anne ve ablalar belirleyeceği için makyaja çok düşkün olan kadınların bulunduğu ailelerde küçüklerin de bu eğilime sahip olacağı unutulmamalı. Dolayısıyla çocuğunuzun yanında kendi davranışlarınıza da dikkat etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.