Küçük Odayı Büyük Göstermenin Yolları

KÜÇÜK ODAYI BÜYÜK GÖSTERMENİN YOLLARI

Yayın Tarihi09 Şubat 2016 | EĞİTİM

Günümüzde maalesef inşa edilen evlerin pek çoğunun az oda sayısına sahip olmaları, bilhassa yeni evlenen çiftlerin en büyük baş belaları arasında. Artan fiyatlar, küçülen evler ve azalan oda adetleri, maalesef geçmişe göre daha zorlu bir eve sığma süreci yaşanmasına neden oluyor. Buna bir de yanlış dekorasyon tercihleri eklendiğinde, maalesef evinizin daha da küçük görünmesi mümkün oluyor. Küçük odayı büyük göstermenin yolları sayesinde en azından bu dezavantajdan görünüm anlamında kurtulma şansınız var. Unutmayın ki yanlış dekorasyonla büyük evlerin bile küçük görünmelerine neden olabilirsiniz.

Küçük bir odayı en geniş şekilde göstermenin birinci yolu, odanın duvarları ile aynı renkte ve yekpare ancak ince bir perde kullanmak. Perdeler genellikle odanıza giren kişinin, odanın sınırlarını farketmesini sağlayacaktır ve bunu engelleyerek biraz daha uzun bir görünüm yakalamak için perdeleri olabildiğince odanın içerisinde sırıtmayacak şekilde hazırlamalısınız.

Elbette ışık seçimi ve eşyaların tasarımları da bu konuda çok önemli. Odaya giren güneş ışığı hem daha ferah bir görünüme yardımcı olacaktır, hem de odanın daha hoş algılanmasını sağlayacaktır. Eğer bunun yanında bir de ayakları açık olan ve tabanı kapalı olmayan mobilyalar kullanabilirseniz, ışığın daha iyi dağılımını ve ferahlık hissini daha da arttırabilirsiniz.

Büyük odalarda dağınıklık pek farkedilmeyebiliyor ancak küçük bir odada varolan kalabalık, maalesef odanın hacminden dolayı daha fazla dikkat çekecektir. Bu yüzden odanızdaki gereksiz tüm eşyaları dışarı çıkarmalı, sürekli düzenli olmaya dikkat ederek odayı temiz göstermelisiniz. Bir odada ne kadar çok eşya olursa alanın o kadar küçüldüğünü ve bunun hali hazırda küçük odalarda sorun olmaya başladığını unutmayın.

Koyu renkli duvarlar ve eşyalar da odanın basıklığını arttırarak rahatsızlık verecektir. Büyük evlerde koyu renkler kullanmak biraz daha sıcak bir görünüm oluşturabilse de, küçük evlerde açık renk ev eşyaları ve duvar boyaları kullanarak içinizin biraz daha ferah olmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca duvarlara ve dolap kapaklarına yerleştireceğiniz bir kaç ayna, odanın hacminin yapay olarak iki katına çıkmasına bile yardımcı olabilir.

Elbette yer sıkıntısının üstünden gelebilmek için faydalanabileceğiniz gömme dolap, açılır yatak gibi mobilyalar da size bu konuda yardımcı olacaktır. Küçük bir odada en dikkat edilmesi gereken şey eşyaların odada mümkün olduğunda az yer kaplamaları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.