Küçük Ev mi Büyük Ev mi

KÜÇÜK EV Mİ BÜYÜK EV Mİ?

Küçük ev mi yoksa büyük ev mi sorusu hem yeni evlenenlerin hem de yeni bir eve geçmek isteyenlerin akıllarındaki en büyük sorulardan bir tanesi. Dolayısıyla biz de hangi tipte bir evin sizin için en uygun olduğuna karar vermenize yardımcı olacak bir kaç konuda bahsetmeye karar verdik. Tabii ki sonucu yine sizin kararlarınız belirleyecek çünkü herkesin ihtiyacı kendisine göre.

İçerisinde yaşamak istediğiniz evin boyutunu dikkate alırken, ilk yapmanız gereken kaç odaya ihtiyaç duyduğunuzu kararlaştırmak. Evet dört oda bir salon, iki banyolu ve kilerli bir evde yaşamak uzaktan bakınca hoş görünüyor olabilir. Fakat bu evde iki kişi yaşayacaksanız, hem odalarınız büyük oranda atıl kalacaktır, hem de bu odaların temizliği ile uğraşmak bir süre sonra sizi bezdirecektir. Kullanmayacağınız odalar için aldığınız eşyalar ve tükettiğiniz enerji ise cabası. Üstelik odalarınızı kullanmadığınız her sene, içerisindeki eşyalar giderek demode hale geliyorlar ve bir süre sonra değiştirilmeleri gerekiyor. Dolayısıyla işlevsel anlamda faydası olmayacak odalara para vermek, özellikle de kiraya çıkacaksanız, size büyük zarar verecektir.

Tabii ki ihtiyacınızdan daha az odaya sahip olmak da istenmeyen bir durum. Salonda oturarak, yatak odasında yatarak ve çocuğunuzu da kendi odasında yatırarak 2 oda 1 salon bir eve rahatlıkla sığabilirsiniz. Hatta çocuklarınızın yaşları küçükse iki üç çocuğu bile bir odada yatırabilirsiniz. Ancak aradan yıllar geçtikçe ve çocuklar ergenlik yaşlarına geldikçe, her biri kendi kişisel alanını yaratabilmek için kendi odasını talep edecektir. Böyle bir durumda ise iki odanız yetersiz kalacaktır. Dolayısıyla küçük çocuklu aileler küçük evlerde rahat edebilirler ancak yaşı büyük çocuklar varsa sıkıntılara gebesiniz demektir.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu ise eve iş getirmek. Eğer bazı akşamlar evinizde de bilgisayar başında çalışmanız gerekiyorsa, bu bilgisayarın salonda olması dikkatinizi dağıtacaktır. Yatak odasında olması ise eşinize rahatsızlık verebilir. Bu yüzden sık sık eve iş getirenler ve devamlı evden çalışanlar, kendilerine ait bir çalışma odasının varlığına dikkat etmeliler. Aksi taktirde hem siz hem de evdeki diğer bireyler maalesef evdeki beklentilerini karşılayamayacaklardır.

Bu ihtiyaçlara göre belirlenmiş bir evi tutabilmek için bütçenize de dikkat etmeniz gerekli. Genellikle biraz daha dış mahallelere doğru yapılmış evlerin kiralarının ve satış fiyatlarının düşük olması, ihtiyacınıza göre ev seçmenizi kolaylaştıracaktır. Ancak küçük bir eve ihtiyacınız varsa, işinize yakınlık için daha merkezi yerleri de tercih edebilirsiniz. Burada iş biraz da sizin enerjiniz, ruh haliniz ve maddi imkanlarınıza kalıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.