Kruvasan Nasıl Yapılır Tarifi

KRUVASAN NASIL YAPILIR TARİFİ

Yayın Tarihi21 Mayıs 2016 | YEMEK TARİFLERİ

Kruvasan ülkemizin kendi mutfağının bir eseri olmasa da, Fransızların sık tükettikleri hamurişi tatlılar arasında yer alıyor ve aslında oldukça da lezzetli olduğunu itiraf etmek gerek. Dolayısıyla onu kendi evinde hazırlamak isteyenler de yapımı biraz zor olabilen bu tatlının tarifini arıyorlar. Kruvasan tarifimiz ile sizlere bu konuda yardımcı olmaya çalışalım.

Kruvasan Malzemeleri

  • Un (dört buçuk su bardağı)
  • Margarin (elli gram ve yarım paket daha)
  • Maya (yarım paket, yaş)
  • Tuz (iki çay kaşığı)
  • Şeker (iki tatlı kaşığı)
  • Yumurta (iki adet)
  • Süt (bir su bardağı)
  • Yumurta sarısı (bir adet)

Kruvasan Tarifi

Kruvasanımızı yapmaya başlarken ilk olarak sütümüzü ısıtıyoruz ve içerisine şekerimizi ve mayamızı ekleyerek ikisi de eriyene kadar karıştırıyoruz. Daha sonra unumuzu genişçe bir kaba koyuyor ve ortası çukur olacak bir şekilde şekillendiriyoruz. Şekillendirdiğimiz bu çukura az önce hazırladığımız mayayı döküyoruz ve yaklaşık on dakika kadar bekliyoruz. Bekledikten sonraysa unumuzun içerisine elli gram margarin hariç geri kalan herşeyi ekliyoruz ve yoğurmaya başlıyoruz.

Yoğurmaya başladığımız hamurumuz artık bulunduğu kaba yapışmayacak hale geldiğinde hazır olmuş demektir. Hamurlu kabımızın üzerini streç filmle kapatıyoruz ve ardından yarım saat kadar tercihen ılık bir yerde dinlenmeye bırakıyoruz. Dinlenme sürecinin sonunda hamurumuzun boyutunun yaklaşık olarak iki katı olması gerekiyor.

Mayalanan hamurumuzu hafifle üzerine un döktüğümüz tezgaha alıyoruz ve bir buçuk santimetre kalınlıkta olacak şekilde dikdörtgen şekliyle açıyoruz. Açtığımız bu hamurun sağ ve sol uçlarına elli gramlık margarinimizden biraz sürüyoruz ve parçaları ortada buluşacak şekilde katlayarak birleştiriyoruz. Bunu yaptıktan sonra kabın üzerini tekrar streç filmle kaplıyor, dolapta 10 dakika dinlendiriyoruz. Bu işlemleri 2 defa daha tekrarlayarak devam etmemiz gerekiyor.

Artık hamurumuzu yine unlanmış tezganımıza alabiliriz ancak bu defa yarım santimetre kalınlığında açacağız ve şekli dikdörtgen olmalı. Açtığımız hamurumuzu 30 santim’e 10 santim boyutunda üçgenler halinde keserek devam ediyoruz.

Kestiğimiz bu hamurları geniş kısımlarından başlayarak yuvarlıyoruz ve yağlı kağıt serdiğimiz tepsimize diziyoruz. Tepside on dakika kadar dinlendirdiğimiz hamurumuzun üzerine yumurta sarımızı da sürdükten sonra on beş dakika kadar 200 derecedeki fırınımızda pişiriyoruz.

Not: İçi dolu kruvasan isteyenler, üçgen hamurları kıvırmadan önce elma püresi, reçel, nutelle gibi malzemeleri hamurun üzerine koyabilir ve bunların içte kalmasını sağlayabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.