Kronik Yorgunluk Nedir, Neden Olur

KRONİK YORGUNLUK NEDİR, NEDEN OLUR?

Kronik yorgunluk modern yaşamın getirilerinden bir tanesi ve aslında bir götürü olduğunu söylemek de mümkün. Zira atalarımızın neredeyse hiç bir zaman yaşamadıkları bu ilginç fenomen, maalesef hayat kalitemizi ciddi anlamda düşürüyor ve yaşamdan aldığımız mutluluğa da sekte vuruyor. Dolayısıyla kronik yorgunluk nedir, neden olur sorusuna da bir cevap vererek bu sorundan kurtulmanıza yardımcı olmamız gerek.

Kronik yorgunluğun bir kaç temel sebebi bulunuyor ve bunlara madde madde değinmemiz lazım.

Hastalık ve Rahatsızlıklar

Farkında olmadığımız bazı hastalıklar, hormonal dengesizlikler ve rahatsızlıklar, kronik yorgunluğa sebep olabiliyorlar. Örneğin şeker hastalığı, böbrek hastalıkları, tiroid bezi sorunları gibi rahatsızlıklar maalesef vücutta kansızlık, enerjisizlik gibi sıkıntılara yol açıyorlar. Bu tip bir kronik yorgunluktan kurtulmak için bu rahatsızlıkların tedavisinin yapılması gerekiyor. Aksi taktirde ne kadar uğraşırsanız uğraşın yorgunluğunuzu atmanız mümkün olmayacaktır.

Beslenme Düzeni

Kötü beslenme düzeni enerjinizi doğrudan düşürür ve sonucunda ciddi bir yorgunluk yaşamaya başlarsınız. Her gün 3 ana ve 2 ara öğünden oluşan bir beslenme düzeni oluşturmalı, güzelce bir kahvaltı ile güne başlamalı, akşam yemeklerini ise doyurucu ancak ağır olmayacak şekilde yemelisiniz. Diğer ara öğünlerde ise yoğurt, meyveler gibi ürünleri tüketerek vücudunuzun ihtiyaç duyduğu kaynakları almasını sağlamalısınız.

Sporsuzluk veya Aşırı Spor

Hiç spor yapmamak genel enerjimizi düşürür ancak çok fazla ve aşırı zorlayıcı spor yapmak da bizi fazla yorar. Dolayısıyla spor yaparken ipin ucunu kaçırmamalı, ancak spordan uzak da durmamalısınız. Ayarında yapılan bir spor vücudun her zaman dinç kalmasına yardımcı olacaktır ve hormonları da hareketlendirecektir.

Mobil Cihazlar

Mobil cihazlarımız yani cep telefonlarımız ve tabletlerimiz, devamlı olarak EM dalgaları yayarlar ve bu dalgalar maalesef vücudun kendi ritminin bozulmasına neden olurlar. Bilhassa gece uyurken onları başınıza koyuyorsanız bir süre sonra uyku sorunları yaşamanız da muhtemel. Çok gerekli olmadıkça mobil cihazlarınızı kullanmaktan kaçınmalı, onları sürekli yanınızda ve yakın mesafede tutmayı bırakmalısınız.

Yanlış Odada Uyumak

Uyuduğunuz oda kesinlikle ışık almamalı ve gece vakti tercihen tamamen karanlık olmalı. Zira vücudumuzdaki hormonlar gece moduna geçerken çevredeki ışığı baz alırlar ve fazla ışık olması kaliteli bir uykuyu engeller. Yatak odasında elektronik cihazlar da bulunmamalı, hele ki yatağa girdikten sonra bu cihazlar asla açık olmamalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.