Krizi Fırsata Çevirmek

KRİZİ FIRSATA ÇEVİRMEK

Yayın Tarihi14 Eylül 2017 | EĞİTİM

İş yerlerinin ve şirket sahiplerinin korkulu rüyası elbette ki ekonomik krizler. Milyonların işsiz kaldığı, şirketlerin battığı ve piyasanın dönmekte zorlandığı ekonomik krizlerde ayakta kalmayı başaran şirketler ise gelecekte daha başarılı bir şekilde varlıklarını sürdürebiliyorlar. Özellikle de resesyon yani ekonomik durgunluk zamanlarında maalesef pek çok şirket yönetimsel hatalar yaparak kendini bir anda sektörün dışında iflas ilan ederken buluyor. Sizler için krizi fırsata çevirmeye yönelik en önemli noktalara değindik.

Reklamlara Devam

Kriz dönemlerinde şirketler ilk olarak tanıtım harcamalarına bir son verirler ancak maalesef bu yapılabilecek en büyük hatalardan bir tanesi. Kendinizi bir anda pazarlama faaliyetlerinin dışarısına çektiğinizde, rakiplerinize kendilerini tanıtmaları için birer fırsat yaratırsınız ve maalesef bu durum krizin bitiminde kendinizi oyun dışı bulmanıza neden olur. Belli bir miktar kısıntıda bulunsanız bile reklam ve pazarlama işlerine kesinlikle bir son vermeyin.

Alternatif Ürünler Ortaya Koyun

Kriz dönemlerinde tüketicilerin elindeki paraları harcamama yönünde eğilimleri oluşur ve bu nedenle neredeyse her ürüne daha az para vermek isterler. Sattığınız A ürününün biraz daha kalitesiz ancak ucuz versiyonu olan B ürününü kriz zamanı piyasaya sürebilir, hali hazırda bir dağıtım ağınız olduğu için zorlanmadan yeni ürünü satın almalarını sağlayabilirsiniz. Böylece aynı anda parasını harcamak ve harcamayak isteyenler için piyasada ürün ve hizmetiniz bulunur.

İndirim Değil Promosyon Yapın

Kriz zamanlarında ürün fiyatlarında indirim yaparak insanları kendinize çekmek istediğinizi biliyoruz. Ancak indirimler asla beklendiği kadar bir tüketim artışına neden olmazlar ve promosyonlar bu konuda daha başarılı olurlar. Tek bir ürünün fiyatını indirmek yerine iki tane alana bir tane bedava gibi pek çok kampanya düzenleyebilir, böylece insanların satın alma dürtülerini harekete geçirebilirsiniz.

Deneme Fırsatı Sunun

İnsanların ürün ve hizmetlerinize karşı çekingen davrandıkları bu dönemde, işinizi onlara deneme amaçlı olarak ücretsiz sunun. Marketlerde dağıtılacak küçük ücretsiz paketlerden tutun da hizmetinize dair bir kaç deneme sürecine kadar onlarca seçenek elinizin altında duruyor. Unutmayın ki en önemli reklam fırsatı kullanıcı deneyimidir ve kriz döneminde azalan reklam harcamalarınızı da böylece kompanse edebilirsiniz.

Müşterilerinizi Elinizde Tutun

Sizden sürekli olarak ürün ve hizmet alan müşterilerinizi memnun ederseniz, onlar da karşılığını size sadakat olarak vereceklerdir. Krizde yeni müşteri gelme ihtimalinin düşmesi ise eldekileri tutabilmek için başarılı bir halkla ilişkiler birimine sahip olmanızı gerektiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.