Krep Nasıl Yapılır Tarifi

KREP NASIL YAPILIR TARİFİ

Yayın Tarihi29 Aralık 2013 | YEMEK TARİFLERİ

Krep aslında ülkemizin geleneksel tatları arasında değil ve temel olarak Avrupa kökenli bir besin. Ancak hem lezzetli olması, hem içeriğinin değiştirilebilir olması hem de oldukça hızlı bir şekilde hazırlanabilmesi sayesinde yavaş yavaş giderek daha da popüler hale geliyor. Krepi kahvaltıda peynirle hazırlayabilir veya diğer öğünlerden sonra bir tatlı olarak da hazırlayabilirsiniz. Bu durum krepin arasına ne sürdüğünüze göre belli olur ve isteyenler krepler arasına meyve bile koyabilirler. Dolayısıyla krepin bir joker yemek olduğunda herkes hemfikir ve biz de size en kolay yoldan nasıl yapabileceğinizi aktarmaya çalışacağız.

Krep malzemeleri

  • Yumurta (iki adet)
  • Süt (bir su bardağı)
  • Un (bir kahve fincanı)
  • Sıvı yağ (yarım kahve fincanı)
  • Tuz (bir çay kaşığı)

Krep nasıl yapılır tarifi

Krepimizi yapmaya başlarken ilk olarak yumurtalarımızı bir kaba kırmalı ve güzelce karıştırmalıyız. Karıştırırken ve diğer malzemeleri de eklerken kesinlikle içinde topaklar kalmamasına ve eşit bir şekilde karışmasına dikkat etmelisiniz. İlk olarak elimizdeki sütü, ardından da tuzumuzu ve unumuzu da karışıma kattıktan sonra, karışım iyice homojen hale gelene kadar çırpmaya devam ediyoruz.

Daha sonra orta karar bir ateşe koyduğumuz tavamızı yağımızla bir güzel yağlıyoruz ancak yağın bir noktada birikmemesine ve tavanın üzerinde sadece bir miktar bulunmasına dikkat etmeliyiz. Fazla yağlı besinlerden hoşlanmayanlar yağı tavayı kaplayacak şekilde çok daha az kullanabilirler. Bu noktada tercih biraz sizin damak tadınıza kalıyor.

Sıra geldi karışımımızı tavaya dökmeye. Tek seferde tüm karışımı dökmemeye dikkat etmeli ve tavayı kaplayacak kadar krep dökmelisiniz. Döktüğünüz krep artık tavaya yapışmayacak hale geldiğinde ve salladığınızda tava üzerinde hareket ettiğinde diğer yüzünü çevirmeli ve her iki yüz de hafifçe kızarana kadar pişirmeye devam etmelisiniz.

İlk krepi tavadan aldıktan sonra diğerlerini de sırayla aynı şekilde tavanıza dökebilir ve verdiğimiz malzemelere ve tavanın boyutuna göre on taneye kadar krep elde edebilirsiniz.

Krep nasıl sunulur?

Krepi kahvaltıda yemek istiyorsanız üzerine krem peynir sürdükten sonra ikiye katlayabilir ve aile fertlerinize sunabilirsiniz. Eğer akşam yemeğinden sonra tatlı olarak yemek isterseniz arasına çikolata sürebilir, üzerini meyveler ile süsleyebilirsiniz. Hatta muhallebi kullanarak hafif bir süt tatlısı haline getirenler bile var. Burada tercih tamamen serbest ve neyin hoşunuza gideceğini siz de kolaylıkla kestirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.