Kremalı Pancar Çorbası Nasıl Yapılır

KREMALI PANCAR ÇORBASI NASIL YAPILIR TARİFİ

Kış günlerinin vazgeçilmez malzemelerinden bir tanesi pancar ancak maalesef pancarın ülkemizde bir türlü yeteri kadar tanınmadığı da bir gerçek. Pek çok kişi pancardan sadece şeker üretildiğini düşünüyor ve onu mutfağında değerlendirmekten kaçınıyor. Pancarın kendine has hafif şekerli tadı ve ilginç aroması nedeniyle ya çok sevildiği ya da nefret edildiği de bir gerçek. Dolayısıyla bizler de kremalı pancar çorbası nasıl yapılır sorusuna bir cevap vererek bu güzel gıdayı yemekten çekinmeyeceğiniz bir formata sokmaya çalıştık. Dilerseniz hemen tarifimizle devam edelim ve sofralarınızı şenlendirelim.

Kremalı Pancar Çorbası Malzemeleri

  • Pancar (üç adet, orta boylarda)
  • Sarımsak (bir diş)
  • Soğan (iki adet)
  • Zeytinyağı (üç yemek kaşığı)
  • Krema (bir paket)
  • Tuz (bir çay kaşığı)
  • Su (bir litre)
  • Karabiber (bir çay kaşığı)

Kremalı Pancar Çorbası Nasıl Yapılır Tarifi

Kremalı pancar çorbamızı yapmaya başlarken ilk olarak pancarlarımızı on beş dakika kadar haşlıyoruz ve kabuklarını daha sonra soyuyoruz. Bu sayede hem çorbamızı daha kolay bir şekilde yapacağız hem de haşlanmış olan pancarlarımızın kabuklarını soymak çok daha kolay bir hale gelecektir.

Pancarlarımızın kabuklarını soyduktan sonra onları dilediğimiz büyüklükte patates gibi doğruyoruz ve bunun ardından soğanlarımızın da kabuklarını soyduktan sonra onları ince bir şekilde doğrayarak devam ediyoruz. Aynı şeyi sarımsağımıza da yapıyoruz ve tüm malzemeleri kenarda tutuyoruz.

Bir tencere alıyoruz ve tenceremizin içine zeytinyağımız, sarmısağımız ve soğanlarımızı hep birlikte koyuyor, malzemeleri soteleyerek devam ediyoruz. Soğanlarımız biraz renk değiştirdiğinde ve kavrulduğunda pancarlarımızı da tencereye katıyor, üzerlerine tuz ve karabiberi ekleyip biraz karıştırıyor, daha sonra suyumuzu da ekleyerek pişirmeye devam ediyoruz.

Özellikle pancarlarımızın iyice piştiğinden emin olduktan sonra onu ocaktan alıyoruz ve el mikserimizi kullanarak tüm parçaların güzelce ezildiğinden emin oluyoruz. Dilerseniz blender içerisine atarak da aynı işlemi yapabilirsiniz ancak el mikseri genellikle biraz daha iyi sonuç veriyor.

Tüm malzemelerimiz güzelce ezildiğinde çorbamızı yeniden ocağa alıyor, içerisine kremamızı da ekliyor, kıvamı istediğimiz düzeye geldiğinde ocaktan alıyor ve servis ediyoruz. Dilerseniz üzerine nane ve limon ile biraz süsleme de yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.