Kredi Notumu Nasıl Yükseltirim

KREDİ NOTUMU NASIL YÜKSELTİRİM?

Yayın Tarihi25 Nisan 2017 | EĞİTİM

Kredi notu son senelerde sık sık kredi kullananlar ve ihtiyaç halinde her zaman bir kredi hakkının kenarda durmasını isteyenler için çok önemli bir hale geldi. Zira kredi notu sayesinde artık bankalar eskiden olduğu gibi sizden birer kefil istemiyorlar ve notunuz sayesinde ne kadar güvenilir birisi olduğunuzu inceleyebiliyorlar. Lakin kredi notu düşük olan kullanıcıların sık sık başvurdukları kredi miktarından daha düşük miktardaki kredileri aldıklarını ve bu nedenle şikayet ettiklerini de görüyoruz. Maalesef kredi notumu nasıl yükseltirim sorusunu kendinize sormuyorsanız, bu konuda bir cevap alma şansınız da oldukça düşük.

Kredi notunuzu yükseltmek için genel olarak bankalara karşı doğru davranmalı, tüm finansal işlemlerinizi güvenli bir şekilde yapmaya dikkat etmelisiniz. Çünkü kredilerinizi düzenli ödüyor ancak düzensiz bir şekilde kredi kartınızı aksatıyorsanız, kredi notunuz düşme eğilimi gösterecektir. Sizler için belli başlı dikkat etmeniz gereken başlıkları kısaca bir listeleyelim.

Kredi Kartınızı Düzenli Ödeyin

Kredi kartınızı nasıl bir düzen içerisinde ödediğiniz, kredi notunuzu direkt olarak etkiliyor. Devamlı olarak asgari ödeme yapmak, hatta asgariyi bile ödememek maalesef kredi notunuzun düşük kalmasına neden olacaktır. Her ay kredi kartının tam borcunu ödeyenler ise daha yüksek kredi notlarıyla karşılaşacaklardır çünkü bankalar bu kişilerin borçlarına sadık kişiler olduklarını düşüneceklerdir. Dolayısıyla ödeyemeyeceğiniz miktarlardaki kredi kartı kullanımına bir son vermeli ve dikkatli olmalısınız.

Önceki Kredilerinizi Bitirin

Kredi notunuz, her kredi çektiğinizde borcunuzu düzgün ödeseniz bile düşecektir. Dolayısıyla bankalar belli bir kredi sınırının üzerine çıktığınızda size artık kredi vermek istemeyeeklerdir. Bu nedenle en çok dikkat etmeniz gereken konuların başında, kredi ödemelerinizi aksatmadan yapmak ve bunun yanında varolan kredilerinizi bitirmek gelmektedir.

Bankacılık Hizmetlerini Kullanın

Bankalar, sundukları vadeli hesapları, eft ve havale işlemlerini, kumbara hesaplarını ve diğer sunulan imkanları kullanan tüketicileri çok severler ve onlar lehine hareket etmek isterler. Dolayısıyla bankanızın sunduğu para araçlarını aktif bir şekilde kullanmaya başlarsanız, kredi notunuzun yükseldiğini göreceksiniz.

Kenarda Birikmiş Paranız Olsun

Kredi çekme amacınız birikmiş paranızı harcamamak olabilir. Zaten bankalar da bunu bildikleri için yüklü miktarda nakiti olan tüketicilere kredi vermeye çalışırlar. Bu durum elbette çektiğiniz krediyi ödeyeceğinizin de bir garantisidir. Sık sık büyük meblağlarda paralar alıyor, gönderiyor veya hesabınızda saklıyorsanız, kredi notunuz daha yüksek olacaktır.

Diğer Etkenleri Unutmayın

Eğer SSK priminiz tam maaşınız üzerinden yatmıyorsa, eğitim düzeyiniz düşükse, bir şirkette henüz yeniyseniz veya diğer pek çok hayata dair konuda risk oluşturabilecek özellikleriniz varsa, kredi notunuz da biraz düşecektir. Bankaların kredi kriterlerinin tüketicinin ne kadar sağlam olduğunu değerlendirme üzerine kurulu olduğunu unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.