Kredi Kartı Limiti Nedir

KREDİ KARTI LİMİTİ NEDİR?

Yayın Tarihi07 Eylül 2017 | EĞİTİM

Günümüzde kredi kartı kullanmayan neredeyse hiç kalmadı gibi ancak yine de yetişkinliğe yeni girenlerin alacakları ilk kredi kartlarında ve kredi kartına yıllardır uzak duranların ilk denemelerinde işlerine yarayabilecek bilgilerin en önemlisi, elbette kredi kartı limiti nedir sorusunun cevabı. Zira her fani limiti bir gün tadacak diyebiliriz ve kredi kartını doğru bir şekilde kullanabilmek için bu limit konusunu detaylı bir şekilde incelemek ve hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor.

Kredi Kartı Limiti Nedir?

Kredi kartı limiti, kabaca kartınızı kullanarak yapabileceğiniz toplam alışveriş bedelini gösteriyor. Yani 2000 lira limiti olan bir kullanıcı, kartından maksimum 2000 lira ödeme yapabiliyor ve gelecek ay bu 2000 liranın tamamını karta ödeme olarak yapmazsa, sadece yaptığı ödeme kadarlık yeni bir harcama alanı açabiliyor. Yani ilk ay 2000 lira harcadıktan sonra ikinci ay kartınıza sadece 1000 lira yatırırsanız, 1000 liralık bir limitiniz kalmış olacaktır. Lakin kartınızın tüm borcunu ödemezseniz alışveriş faizi gibi faizlere de katlanmanız gerekiyor.

Kredi Kartı Limitinin Üst Noktası

Kredi kartı limitleri, geçmişte bankalar tarafından biraz da serbest bir şekilde belirleniyorlardı ve bu nedenle herkeste uçuk kaçık limitler mevcuttu. Bunun neticesinde toplumun büyük bir kısmı kendini borçlar içerisinde buldu ve dolayısıyla buna karşı bir önlem alınması gerekti. Artık kredi kartı aldığınızda ilk sene gelirinizin 2 katına kadar bir limit tahsis ediliyor ve diğer senelerde bu 4 katına kadar çıkabiliyor.

Lakin gelir takibinin düzenli yapılmaması ve bankaların bu konularda biraz da yasal açıklardan faydalanmaları nedeniyle limitlerin hala fazla fazla verilebildiğine de şahit oluyoruz. Kartlara verilen limitlerin tüm kartların toplamı olduğunu da unutmayın. Bir kredi kartınız da olsa, üç kredi kartınız da olsa, toplam limitiniz ilk sene gelirinizin 2 katı, diğer senelerde 4 katı olacaktır.

Limit ve Kredi Notu İlişkisi

Kredi notunuzun kredi kartınızın limiti ile direkt bir ilişkisi mevcut değil ancak bankalar riskli gördükleri tüketicilere düşük limit verebilir, hatta kredi kartı vermeyi bile reddedebilirler. Dolayısıyla kredi notunuzu yüksek tutmak, ödemelerinizi zamanında yapmak ve bankayla aranızın iyi olması size bu konuda biraz daha yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.